Bitter Çikolata yemenin müthiş bir faydası keşfedildi.

Bitter çikolatanın faydaları
Yapılan araştırmalara göre bitter çikolata yemek, depresyon ve anksiyete riskinin azaltılmasında etkili oluyor. Araştırma, yayınlandığı andan itibaren medyanın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Çikolata yemenin mutlulukla bir ilgisi olduğunu hiçbir şeyden olmasa Instagram’da paylaşım yapan insanlardan mutlaka duyuyorduk. Bu konuda hem çeşitli araştırmalar yapılmıştı hem de gözlemler bu söylemi destekliyordu. Bilim insanları konuyu inceledi ve çikolata yemenin, özellikle de bitter çikolata yemenin önemli bir faydasını keşfetti.

Yapılan çalışmaya göre bitter çikolata yemek, depresyon ve anksiyete sorunun çözümünde son derece faydalı oluyor. Ne yazık ki bu durum, ciddi anlamda profesyonel yardımı gerektiren depresyon ve anksiyete için mucizevi bir ilacımız olduğu anlamına gelmiyor. Bunun da sebepleri var.

Bu araştırma daha çok beslenme şekli ile depresyon arasındaki bağıntıya odaklanıyor. Yani bir sebep sonuç ilişkisi ortaya koymayı amaçlamıyor. Araştırmanın sonucu, bitter çikolata yerseniz depresyona girmezsiniz değil, bitter çikolata yiyenlerde depresyon daha az görülüyor olarak tanımlanabilir.

ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nde elde edilen verilerin kullanıldığı araştırmada bir takım kıstaslar da belirlendi. Bir çikolatanın bitter olarak adlandırılabilmesi için en az %45 kakao bulundurması gerekirken, araştırmadan çılgın gibi çikolata yiyenler, belli kilonun altındakiler, üstündekiler ve diyabet hastaları hariç tutuldu.

Geriye kalan 13.626 kişilik grubun verileri iki ayrı şekilde gruplandı. Bunlardan ilkinde veriler, çikolata tüketimi tercihlerine göre üçe ayrıldı (hiç çikolata tüketmeyenler, çikolata tüketen ama bitter çikolata tüketmeyenler, bitter çikolata tüketenler). Diğer yöntemde de kişiler, tükettikleri çikolata miktarına göre değerlendirildi. Burada gruplar çikolata tüketim miktarlarına göre oldu.

Yapılan incelemelerde, hedef grupta çikolata yemek ile depresyon arasında bir ilişki bulunamadı. Aksine, bitter çikolata tüketimi gerçekleştiren kişilerde klinik depresyon semptomlarının gözükme riskinin %70 daha az olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar çikolata ve depresyon ilişkisini etkileyebilecek diğer bütün faktörleri araştırmadan çıkardı. Araştırma, yayımlandığı andan itibaren medyanın büyük dikkatini çekti. Bu durumun sebebi olarak çikolata firmalarının güçlü lobilerini gösterenler bu çalışmalara genelde şüpheyle yaklaşsa da bu araştırmada karşı çıkılacak bir deney yöntemi ya da ölçüm şekli söz konusu değil.

Bu demek değil ki oturup 8 paket çikolata yemek gerekiyor. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çikolatanın da fazlası zararlı oluyor.

BİTTER ÇİKOLATANIN BİLİNEN DİĞER FAYDALARI

ÖKSÜRÜK KESER: Bitter çikolatada bulunan Teobromin molekülünün öksürüğe karşı etkili olduğu, boğazdaki kaşıntıyı ve inatçı öksürüğü engellemesiyle kişiyi öksürük açısından rahatlattığı belirlenmiştir. Tabi ki bitter çikolatayı aşırı bir şekilde tüketmemek gerekiyor. Öksürüğünüzü kesmek için bitter çikolatanın bir parçası yeterli olacaktır.

ANTİOKSİDAN DEPOSU: Günümüzde bilindiği üzere en güçlü antioksidan depolarından biri de kakaodur. Bitter çikolata, içeriğinde kakao oldukça fazla olduğundan antioksidan etkisini yüksek miktarda gösterecektir. Bu açıdan düzenli olarak tüketilen bitter çikolata, kalp hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

STRESE KARŞI ETKİLİ: Tüm çikolata çeşitlerinin mutluluk hormonu salgısında etkili olduğu herkes tarafından bilinir. Yalnız bu olay bitter çikolata da kat ve kat daha fazladır. Bitter çikolata, stresinizi yatıştırarak beyninizin dingin olmasını sağlar. Bu nedenle her gün bir parça bitter çikolata yemeniz sinir sisteminiz açısından faydalı olacaktır.

KOLESTEROL DÜŞMANI: Bitter çikolatanın içeriğinde bulunan flavonoit maddesi tam bir kolesterol düşmanı… Bu madde kolesterol seviyesini koruyarak daha sağlıklı olmanızı sağlamaktadır. Ayrıca bitter çikolatanın kan akışını hızlandırması beyin fonksiyonlarında hızlanma yaratır. Bu sayede de inme riskini oldukça azalmasını sağlar.

CİLDE İYİ GELİR: Flavonoid bakımından zengin olan bitter çikolata cildi UV ışınlarından koruyabilecek özelliğe sahiptir. Antioksidan etkisi de göstermektedir.

KAN DOLAŞIMINI ARTIRIR: Kanın pıhtılaşmasını önleyen bitter çikolata, kan dolaşımını arttırmak için birebir olan bir besindir. Aspirinle hemen hemen aynı etkileri gösterdikleri bilinmektedir.

GÖZLER İÇİN FAYDALI: Yapılan çalışma ve testlere göre beyne giden kan dolaşımını hızlandıran bitter çikolataların, retinaya da fayda sağlayacağı ve bu durumda göz sağlığına da önemli bir ölçüde etki edeceği biliniyor.
Daha yeni Daha eski