Çocuğun iyi huylu olması için okunacak dua

Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması İçin Okunacak Dua Evladın iyi huylu olması için okunacak dua, iyi huylu olması için hangi dua kötü alışkanlıklardan koruyan dua
çocuğunun güzel ahlaklı olması için dua


Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması İçin Okunacak Dua Evladın iyi huylu olması için okunacak dua, iyi huylu olması için hangi dua kötü alışkanlıklardan koruyan dua


Her şeyden önce duaların hem kavli (sözlü) hem de fiili olduğunu ve bunların birbirini tamamladığını unutmayalım. hayırlı bir evlat yetiştirmek için her şeyden önce fiili duaya başvurmak bununla birlikte rabbimizden duayla yardım istemek önemlidir. Çocukların eğitim dönemi içerisinde onlarla ilgilenmek, onlara Allah'ı, peygamberi, ahireti, islam ve iman esaslarını öğretmek, bu çerçevede çocukları yetiştirmek önemlidir. Allah'ı bilmeyen, ahiret endişesi yerleşmemiş bir çocuğu eğitmek zordur. Bununda belli bir zamanı vardır. Bu zaman geçtiğinde onları yönlendirmek daha zordur. Tıpkı atalarımızın "ağaç yaş iken eğilir" atasözünde belirttikleri gibi.

Hidayet Allah'ın eliyledir. Çocukların gerek eğitim süreci içerisinde ve gerekse bu sürecin dışında olsun her zaman onların hayırlı evlat olmaları ahlakı için dua etmeliyiz.

Huysuz çocuklar için hangi dua okunur, Asi sinirli çocuğa okunacak dua, Evladın güzel Ahlaklı olması için Dua, Davranış bozukluğu olan çocuğa okunacak dua, Hareketli ve söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua


Kötü huylu çocuğa okunacak dua

Bununla ilgili olarak Kur'an-ı Kerim'de geçen şu duayı kendimize uyarlayabiliriz.

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا ﴿٧٤﴾

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ (imâmen).

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.

Ayetinde geçen rabbena ile başlayan kısmından sonra sürekli okuyarak evlatlarımız için hayır dua talebinde bulunabiliriz.

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا

"Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ"

Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.


Çocuğun İtaatkar Olması İçin Dua

Eğer, bir kimsenin oğlu kendine itaat etmezse şehadet parmağını onun eli üzerine koyarak "Yâ Şehîd" dese Allah'ın izniyle itaatkâr olur.

Çocuğun iyi huylu olması için okunacak esma

Çocuğun huyunun güzel olması için dua: ''Ya Mukît" ismini 7 kere bir boş kaba okunup, o kabı su ile doldurup, kötü huylu çocuğa içirilirse Allah'ın izniyle o çocuğun huyu güzelleşir.

Sitemizde kayıtlı Duaları listelemek için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski