Çocuğun iyi huylu olması için okunacak dua

Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması İçin Okunacak Dua Evladın iyi huylu olması için okunacak dua, kötü alışkanlıklardan koruyan dua

Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması İçin Okunacak Dua Evladın iyi huylu olması için okunacak dua, kötü alışkanlıklardan koruyan dua

Her şeyden önce duaların hem kavli (sözlü) hem de fiili olduğunu ve bunların birbirini tamamladığını unutmayalım. hayırlı bir evlat yetiştirmek için her şeyden önce fiili duaya başvurmak bununla birlikte rabbimizden duayla yardım istemek önemlidir. Çocukların eğitim dönemi içerisinde onlarla ilgilenmek, onlara Allah'ı, peygamberi, ahireti, islam ve iman esaslarını öğretmek, bu çerçevede çocukları yetiştirmek önemlidir. Allah'ı bilmeyen, ahiret endişesi yerleşmemiş bir çocuğu eğitmek zordur. Bununda belli bir zamanı vardır. Bu zaman geçtiğinde onları yönlendirmek daha zordur. Tıpkı atalarımızın "ağaç yaş iken eğilir" atasözünde belirttikleri gibi.

Hidayet Allah'ın eliyledir. Çocukların gerek eğitim süreci içerisinde ve gerekse bu sürecin dışında olsun her zaman onların hayırlı evlat olmaları ahlakı için dua etmeliyiz.

Bununla ilgili olarak Kur'an-ı Kerim'de geçen şu duayı kendimize uyarlayabiliriz.

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا ﴿٧٤﴾

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ (imâmen).

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.

Ayetinde geçen rabbena ile başlayan kısmından sonra sürekli okuyarak evlatlarımız için hayır dua talebinde bulunabilriz.

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا
"Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ"

Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.

Kötü huylu çocuğu olan bir kimse: "Ya Mukît" ismini 7 kere bir boş kaba okusa ve o kabı su ile doldurup o kötü huylu çocuğuna içirirse Allah’ın izniyle o çocuğun huyu güzelleşir.

Çocuğun İtaatkar Olması İçin Dua: Eğer, bir kimsenin oğlu kendine itaat etmezse şehadet parmağını onun eli üzerine koyarak "Yâ Şehîd" dese Allah'ın izniyle itaatkâr olur.
Daha yeni Daha eski