D vitamini hangi besinlerde bulunur? Sağlığa faydaları nelerdir?

D vitamini nelerde vardır? neye iyi gelir? D vitamini hangi besinlerde bulunur? İşte, D vitamini yönünden zengin olan bazı besinler.
D Vitamini
 

D vitamini nelerde vardır? neye iyi gelir? D vitamini hangi besinlerde bulunur? İşte, D vitamini yönünden zengin olan bazı besinler.


Normalde vücut kendi kendine bile olsa d vitamini üretebilir. Ancak ışıksız ortamlarda bulunma ve dengesiz beslenme D vitamini eksikliğine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle d vitamini yüksek olan gıdalardan bolca tüketmek gerekir.

Ofis ortamında çalışan insanlar maalesef ki güneş ışığı gibi bir nimetten yoksun bir şekilde yaşarlar. En büyük d vitamini kaynağı da güneş ışınlarıdır. Bunların yanı sıra yediğimiz bir takım yiyeceklerde D vitamini eksikliğini giderebilir. Bu nedenle güneş ışığından çok fazla maruz kalındığı zamanlarda D vitamini içeren besinlerden tüketmek sizlerin faydasına olacaktır.

D vitamini eksikliği yaşadığınızda vücudunuz bir takım sinyaller verecektir. Bu sinyalleri göz önünde bulundurmalı, d vitamini eksikliği hissettiğinizde önlem almanız gerekir.Depresyon

D vitamini görülmeye başladığında depresyon çok çeşitli bir eki göstermeyebilir. Ancak eğer ki kendinizi sürekli nedensiz olarak mutsuz ve hüzünlü hissediyorsanız bu d vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Kemik ağrıları

Özellikle kemiklerde meydana gelen ağrılar d vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri arasındadır. Sürekli halsizlik ve vücudun genelinde meydana gelen ağrı D vitamini eksikliğini gösterebilir.

Başın terlemesi

Baş kısmının normalden fazla terlemesi özellikle kadınlarda ve çocuklarda D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.D vitamini içeren besinler nelerdir?

Yukarıda vermiş olduğumuz belirtileri yaşamak istemiyorsanız ilk olarak güneşte en az 20 dk durmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda D vitamini içeriği yüksek olan besinlerde d vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

İşte D vitamini içeren besinler

Ton balığı

D vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını sağlayabilmeniz için ton balığı tüketmeniz gerekir. D vitamini ihtiyacınızın yüzde 50 sini karşılayabilmek için haftada 3 defa ton balığı tüketmeniz gerekir. Şunun da unutulmaması gerekir kir yağlı balıklar, beyin fonksiyonlarına ve hafızaya oldukça iyi gelmektedir.

Sardalya

Küçük bir kutu sardalya konservesi bile günlük d vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Bu minik konserveler aynı zamanda omega 3 yağ asitleri ve protein, selenyum açısından oldukça zengindir.

Ringa balığı

Ringa balığı içerisinde bol miktarda d vitamini barındırmaktadır. Ringa balığı d vitamini açısından oldukça zengindir.Somon balığı

5 gramlık pişmiş somunun içerisinde yüzde 90 D vitamini bulunmaktadır. Günlük D vitamini ihtiyacınızı sadece 5 gr somon tüketerek giderebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta d vitamini içeriği açısından çok fazla zengin bir besin değildir. Günde 1 adet yumurta tüketmek D vitamini ihtiyacınızın yüzde 20 sini karşılamaya yetecektir.

D vitamini sağlığımıza ne gibi faydalar sağlar?

D vitamini yeterli miktarda alındığında sağlığımıza çeşitli faydalar sağlamaktadır. İşte d vitamini aldığınızda sağlığınıza etki ettiği faydalar.

1. Bağırsakta kalsiyum emilimini destekler.
2. Güçlü, sağlıklı diş ve saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.
3. Hücresel büyümeyi ve sağlıklı hücre aktivitesini düzenler.
4. Vücudunuzda oluşan sistemik tahriş ve şişmeyi giderir ve azaltır.
5. İskelet sağlığını geliştirir ve kemiklerinizi güçlendirir.

D Vitamini ne zaman alınır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski