29 Ağustos 2019 Perşembe

Ehliyet yenileme nasıl yapılır? Ehliyet yenileme işlemleri, ücreti hakkında bilgiler.

Ehliyet yenileme nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığınca, ehliyet alacak adaylara uygulanan direksiyon uygulama sınavı değerlendirmeleri, 2018'den itibaren tablet bilgisayarlar ile yapılmaya başlandı. 2016 yılı ile birlikte yürürlüğe giren ve ehliyetlerde Avrupa Birliği ile uyumu hedef alan yeni ehliyet uygulaması, daha önce karşılaşılmayan aşamaları da beraberinde getiriyor. Ehliyet yenileme işlemleri Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır.

2020 YILI EHLİYET YENİLEME BELGELERİ NELERDİR?
  • Eski ehliyet belgeniz,
  • Kimlik Belgeniz, (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport)
  • Sürücü olur sağlık raporu,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,
  • Sürücü belgesi yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir)

2020 EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ
Eski Tip Ehliyet Belgelerini Yenileme Ücreti Polis Vakfı Ücreti 2 TL + Değerli Kağıt Bedeli 13 TL = 15 TL'dir.

Not: Eski tip sürücü belgesini yeni çipli sürücü belgesi ile değiştirmek isteyenlerin ödeyeceği ücrettir. Toplamda 15 TL'dir. 2020 Eski Tip Ehliyetini Kaybeden ya da Çaldıranların Ehliyet Çıkarma Ücreti: Polis Vakfı Ücreti 2 TL + Değerli Kağıt Bedeli 13 TL = 15 TL

Yeni Tip Ehliyet Belgesini Yenileme Ücreti Polis Vakfı Ücreti : 37 TL + Değerli Kağıt Bedeli : 200  TL = 237 TL Not: Yeni döneme ait sürücü belgesini herhangi bir sebeple yenilemek isteyenlerin (soyadı değişikliği, yıpranma, kayıp, çalıntı, vs.) ödeyecekleri ücretlerdir. Toplamda 237 TL'dir.

YENİ EHLİYET İÇİN BAŞVURU RANDEVU ALMA
Randevular hem internetten https://randevu.nvi.gov.tr hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

YENİ EHLİYETLERİN GEÇERLİLİK SÜRESİ
M, A1, A2,A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl; C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. 2016 yılında yeni ehliyetler ilk defa dağıtılmaya başlandığında ön görülen ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2020 olarak belirtilmiştir. Yeni sürücü belgeleri işlem esnasında verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür.
previous post next article home