17 Ağustos 2019 Cumartesi

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası ne kadar?

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası ne kadar?

Ehliyeti Yanında Bulundurmama Cezası olarak adlandırılan trafik cezası ​​​Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde 44/1-b nolu madde ile belirlenmiştir. Bu ceza kapsamında Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek, ceza kapsamına girmektedir. Bu şartları karşılayan durumlarda uygulanacak ceza miktarı şöyledir.

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası 2020 yılı için 288 TL’dir. Sürücüler para cezasına ek olarak 5 ceza puanı da alırlar. Sürücü belgeniz var fakat trafikteki kontroller sırasında ehliyetiniz yanınızda değilse bu cezayı ödemekle yükümlüsünüz. Cezayı 15 gün içinde erken öderseniz yüzde 25 indirimden faydalanabilirsiniz. Sürücü belgesi bulundurmama indirimli ceza ödeme tutarı 216 TL’dir. Ehliyetiniz yanınızda değilken herhangi bir kazaya karışırsanız ya da kaza sırasında ölüme sebebiyet verirseniz oldukça ağır tazminatlar ve para cezaları ödemeniz gerekebilir.

Ehliyeti olup da ehliyetsiz araç kullanmanın cezası
Ehliyet olsa bile yanında bulundurmamak trafik kurallarını ihlal etmektir. Sürücü belgesi olmadan başkasının aracı kullanıldığında hem sürücüye hem de araç sahibine ceza yazılmaktadır. Bu cezanın miktarı 2473 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 1.854,75 TL dir. Eğer kullandığınız aracın sahibi siz değilseniz, sahibine de tescilli plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor, böylece ceza 2’ye katlanıyor ve 4.946 TL oluyor. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 3.709,50 TL oluyor.
previous post next article home