Ehliyeti yanında bulundurmama cezası 2021 ne kadar?

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası 2021, ehliyeti yanında bulundurmamanın cezası, ehliyeti yanında taşımama cezası, ehliyeti yanında bulundurmamak, ehliyeti yanında kullanmadan kullanma cezası

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası 2021, ehliyeti yanında bulundurmamanın cezası, ehliyeti yanında taşımama cezası, ehliyeti yanında bulundurmamak, ehliyeti yanında kullanmadan kullanma cezası

Artık ehliyetinizi, yeni tip çipli kimlik kartınıza yükletebilirsiniz. Ehliyeti kimliğinize yükletirseniz ehliyeti yanında taşıma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Ehliyeti Yanında Bulundurmama Cezası olarak adlandırılan trafik cezası ​​​Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde 44/1-b nolu madde ile belirlenmiştir. Bu ceza kapsamında Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek, ceza kapsamına girmektedir. Bu şartları karşılayan durumlarda uygulanacak ceza miktarı şöyledir.

Ehliyeti yanında bulundurmamanın trafik cezası 2020 yılında 288 TL idi. 2021 yılında ise yeni ceza miktarı 314 TL oldu. Erken ödeme yaparsanız bu ceza 235,50 TL'ye düşüyor.

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası 2021 yılı için 314 TL’dir. Sürücüler para cezasına ek olarak 5 ceza puanı da alırlar. Sürücü belgeniz var fakat trafikteki kontroller sırasında ehliyetiniz yanınızda değilse bu cezayı ödemekle yükümlüsünüz. Cezayı 15 gün içinde erken öderseniz yüzde 25 indirimden faydalanabilirsiniz. Sürücü belgesi bulundurmama indirimli ceza ödeme tutarı 235,50 TL’dir. Ehliyetiniz yanınızda değilken herhangi bir kazaya karışırsanız ya da kaza sırasında ölüme sebebiyet verirseniz oldukça ağır tazminatlar ve para cezaları ödemeniz gerekebilir.

Ehliyeti olmayıp, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2021
Sürücü belgesi olmadan başkasının aracı kullanıldığında, Karayolları Trafik Kanununun 36/3-a maddesine aykırı davranıştan cezai işlem uygulanır.

Bu ceza, eğer kişi kendi aracını değil de başkasının aracını kullanıyorsa, hem sürücüye hem de araç sahibine yazılmaktadır. Bu cezanın miktarı 2698 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 2023,50 TL dir. Eğer kullandığınız aracın sahibi siz değilseniz, sahibine de tescilli plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor, böylece ceza 2’ye katlanıyor ve 5396 TL oluyor. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 4047 TL oluyor.
Daha yeni Daha eski
Toyzz Shop TR