Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Hakiki tereyağı nasıl olmalı?

Gerçek tereyağ nasıl anlaşılır? hakiki tereyağı kokusu rengi nasıl olmalı? Tereyağının gerçek veya sahte olduğunu anlamak için yöntemler nelerdir? Gerçek tereyağı nasıl belli olur?

Gerçek tereyağ nasıl anlaşılır? hakiki tereyağı kokusu rengi nasıl olmalı? Tereyağının gerçek veya sahte olduğunu anlamak için yöntemler nelerdir? Gerçek tereyağı nasıl belli olur?

Yemek yaparken sıklıkla kullandığımız tereyağının, son zamanlarda margarinle karıştırılarak üretiliyor olması, tüketicinin canını oldukça sıkıyor. Sahtesi üretilen bu ürünü birkaç yöntemle test etmeniz ve gerçek olup olmadığını öğrenmeniz mümkün.

Son zamanlarda her ürünün paketli olanlarıyla karşılaşıyoruz. Haliyle kimyasal ve katkı maddelerini barındıran bu ürünlerin doğala yakın olanını ya da zararsız olanını nasıl anlayacağız?

Yemeklerde margarin yerine kullanılması tavsiye edilen tereyağın faydalarını uzmanlar anlata anlata bitiremiyor. İçinde A, D ve E vitaminleri bulunan tereyağı aynı zamanda bir protein kaynağı. Kolestrolü düşürüp güçlü bir antioksidan olan tereyağı vücuttaki yağ oranını da koruyor.

Bu kadar yararlı olan bir besinin faydasını görebilmemiz için, doğalına en uygun şekilde yapılmış ve saklanmış olması gerekiyor. Gönül rahatlığıyla yemeklerde kullanacağınız tereyağının gerçek olup olmadığını anlamak aslında birkaç yöntemle mümkün.

Gerçek tereyağı anlamanın başlıca yöntemleri;
  • Hakiki tereyağı, sıcak suya atılması halinde tek parça halinde erime özelliğine sahiptir. Bir miktar tereyağı alarak kaynayan suyun içerisine atmanız halinde tereyağı parçalara ayrılmadan tek parça halinde eriyorsa satın aldığınız tereyağını tüketebilirsiniz.
  • Sabit kıvamlı bir yağ çeşidi olan tereyağı, dondurucudan çıkardığınızda oda sıcaklığında erimeyen tereyağı, gerçek tereyağıdır. Oda sıcaklığına çıkardığınız tereyağı, bir süre sonra eriyorsa ne yazık ki hakiki tereyağı değildir.
  • Satın aldığınız tereyağı, tavaya atılması halinde yüksek sıcaklığa maruz kaldığında erirken köpürüyorsa gerçek zeytinyağıdır. Eğer ki tavaya attığınız yağ, köpürmüyorsa sahte tereyağıdır.
  • Satın aldığınız tereyağı tavada erirken, kendi renginden daha koyu bir renk alıyorsa ne yazık ki satın aldığınız yağın rengi katkı maddeleri ile sağlanmıştır.
  • Doğal taze sütlerden elde edilen süt yağından üretilen hakiki tereyağı fiyatları yüksektir.
  • Satın aldığınız tereyağı ürününe bıçak batırmanız halinde tereyağı ürünü küçük parçalara ayrılıyorsa bu hakiki tereyağıdır. Eğer bıçak batırdığınızda tereyağı bütün halinde ayrılıyorsa ne yazık ki bu tereyağı gerçek tereyağı değildir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski