İdrar renginiz size ne söylüyor? idrar rengi belirtileri

idrar rengi belirtileri idrar koyuysa açıksa ne ifade eder? idrar rengine göre bilinmesi gerekenler?

idrar rengi belirtileri idrar koyuysa açıksa ne ifade eder? idrar rengine göre bilinmesi gerekenler?


İdrar renginiz sağlığınız hakkında bilgiler veriyor, sağlık durumunuzu anlatan 11 idrar tipi hakkında bilgiler. İdrarınızın rengine bakarak vücudunuzdaki mineral eksikliğini tespit etmek mümkün.

İşte 11 farklı idrar rengi ve özellikleri!

Transparan idrar
İdrarınız transparan renkteyse, çok fazla su içiyorsunuz demektir.

Su içmenin sağlığımıza ne kadar yararlı olduğunu bilsek de çok fazla su içmenin pek de yararlı olduğu söylenemez. İdrarınız bu renkteyse daha az su için.

Soluk sarı idrar
İdrarınızın bu renkte olması dengeli miktarda su içtiğiniz anlamına geliyor.

Sarı idrar
Bu renkteki idrar da dengeli miktarda su içtiğinizi ve sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyor.

Koyu sarı idrar
İdrarınız koyu sarı renkteyse, daha fazla su içmelisiniz. Sabahları idrarınızın bu renkte olması normal. Bunun nedeni de gece uyurken vücudumuzun su kaybetmesidir.

Bal rengi idrar
İdrarınız bal rengiyse daha fazla su içmeniz gerekiyor.

Kahverengi idrar
İdrarınızın kahverengi renkte olması, çok fazla fasulye, ravent yediğinizi veya ilaç aldığınızı gösterir. Kahverengi idrar aynı zamanda karaciğer sorununuz olduğunun bir işareti olabilir. Yeterince su içtiğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Kırmızı idrar
İdrarınızın kırmızı renkte olmasının birçok nedeni olabilir. Pancar ve yaban mersini benzeri kırmızı renkteki yiyeceklerin tüketimi idrarın kırmızılaşmasına neden olabilmekte. Eğer durum bundan ibaretse endişelenmenize gerek yok. Son günlerde kırmızı renkte sebze veya meyve tüketmediğiniz halde idrarınız kırmızı renkteyse derhal doktorunuza danışın. İdrarınızda kan olabilir.

Turuncu idrar
Kırmızı renkteki idrarda olduğu gibi turuncu renkteki idrar da yediklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Turuncu renkteki herhangi bir yiyecek idrarınızın turuncu renkte olmasına neden olabilir. Koyu turuncu renkteki idrar ise bir hastalığın belirtisi olabilir. Hemen doktorunuza danışın.

Yeşil idrar
İster inanın ister inanmayın yeşil renkte idrar da olabiliyor. Genelde aldığınız ilaçlar ve bazı yiyecekler idrarın yeşil renkte görünmesine neden olur. Yine de doktorunuza danışın.

Köpüklü idrar
Bu aslında bir renk değil. Bazılarının idrarı köpüklü olabiliyor. İdrarınız nadiren bu şekildeyse çok fazla protein alıyorsunuz demektir ve tehlikeli değildir. Ancak eğer idrarınız sık sık bu şekildeyse hemen doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Tortulu idrar
Tortulu idrar prostatın habercisi olabilir. Böbrek taşları da buna neden olmaktadır. İdrarınız sürekli bu şekildeyse, idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski