inna lillahi ve inna ileyhi raciun ne demek? anlamı nedir?

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ne demek? anlamı nedir? ölüm haberi alınca söylenen söz,  Bekara suresinin 156. âyet-i kerimesidir. “Elbette biz, Allahü teâlânın kuluyuz, ölümden sonra dirilerek yine Ona döneceğiz” anlamındadır.
inna lillahi ve inna ileyhi raciun


İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ne demek? anlamı nedir? ölüm haberi alınca söylenen söz nedir?

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun, Bakara suresinin 156. âyet-i kerimesidir.

İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN ANLAMI

"Elbette biz, Allahü teâlânın kuluyuz, ölümden sonra dirilerek yine Ona döneceğiz"

İstircâ’ lügatta, "geri dönmek, geri vermek, geri almak, dönmesini istemek" anlamlarına gelir.

"Musibet anında "inna lillahi ve inna ileyhi râciûn" (biz Allah’ınız ve ancak O’na dönücüleriz) ayeti (el-Bakara, 2/156) okunur" (İbn Manzûr, Lisânü’l-Arab, Beyrut, ty., I, 1130).


Bir müminin, bir yakınının ölüm haberini aldığında veya herhangi bir musibete uğradığında istircâ etmesi (innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn demesi) müstehabdır (Tirmizî, Deâvât, 83; Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 313).

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

— (Bir Müslümanın ölümünü duyunca, "İnna lillah ve inna ileyhi raciun" dedikten sonra, "Ya Rabbi onu salihlere kat, rahmetine eriştir, çoluk çocuğuna iyilikler ihsan et, bizi de onu da mağfiret et" diye dua edin!) [İbni Asakir]
— Hiç bir ümmete verilmeyen bir şey benim ümmetime verildi. O da bir bela ve musibet karşısında istircadır. [Taberani]
— Birinize bir musibet veya bir bela geldi mi, istirca ettikten sonra "Ya Rabbi, senin yanında bu musibetin ecrini [sevabını] bekliyorum, bunun ecrini bana ver ve bunu daha hayırlı bir şeyle değiştir" diye dua etmelidir. [Tirmizi]
— Bir musibet karşısında istirca edilirse, musibetin sonucu güzel olur. [Taberani]
— Çocuğu ölen, Allahü teâlâya hamd edip, istirca ederse, Hak teâlâ meleklere "Şu kuluma Cennette bir ev yapın, adını da hamd evi koyun" buyurur. [Tirmizi]
— Müslümanın basına gelen hiçbir musibet yoktur ki onun sebebiyle günahı affolunmasını. Hatta ayağına batan dikenle bile.) [Müslim, Birr,49]
— Sizden Biriniz Her Şey De "İNNA LİLLÂHİ VE İNNÂ İLEYHİ RACİÛN" Desin, Hattâ Nalının Tasması, (Ayakkabısının Bağı) Kopsa Da, Zira O Musibettir.

— Bir Adam Musibet Anında "İNNA LİLLÂHİ VE İNNÂ İLEYHİ RACİÛN" Derse, ALLAH(cc) O Musibeti Onun Hakkında Hayırlı Kılar Ve Yerine de Onun Razı (Memnun) Olacağı Bir Şeyle Doldurur.

— ALLAH (cc) Buyuruyor: "Sabahleyin, Akşamleyin, Uyurken On Defa “İNNA LİLLÂHİ VE İNNÂ İLEYHİ RACİÛN” (Kuvvet Kudret Ancak ALLAH’INDIR (cc) ) diyen ümmetine haber ver ki Uykuları Sırasında Dünya Belâları, Geceleyin Şeytanın Hileleri, Sabahleyin Gazabım Onlardan Kaldırılır"

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz..
Vefat mesajları, Taziye Sözleri, Dualı, resimli Başsağlığı mesajları

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski