İnşirah Suresi arapça türkçe okunuşu, anlamı ve faziletleri

inşirah suresi anlamı, inşirah suresi neden okunur? faydaları ve faziletleri nelerdir? inşirah suresi türkçe arapça okunuşu yazılışı manası.
inşirah suresi okunuşu


inşirah suresi anlamı, inşirah suresi neden okunur? faydaları ve faziletleri nelerdir? inşirah suresi türkçe arapça okunuşu yazılışı manası.


inşirah Suresi okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim.
"Elem neşrahleke sadrak. Ve veda’na anke vizrak ellezi engada zahrak. Ve refa’na leke zikrak. Feinne mea’l-usri yüsra. İnne mea’l-usri yüsra. Feiza ferağte fe’nsab ve ila Rabbike fergab."

inşirah Suresi’nin Arapça Hali:

بسم الله الرحمن الرحيم (‘) أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ (‘) وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ (‘) الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ (‘) وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ (‘) فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا (‘) إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا(‘) فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ (‘) وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ

İnşirah Suresi'nin Anlamı:
"Biz senin için (mutluluğu) göğsünü açmadık mı? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sırtını ezen yükü. Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldın mı yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel"

inşirah suresi ve faziletleri.

  • Maneviyâtta ilerlemek isteyenler, bu sûreyi her gün 70 defa okumayı ihmal etmesinler. Her türlü maddi ve manevi sıkıntılardan en kısa zamanda kurtulmak için her gün (70) defa okunmalıdır.
  • Aldıkları yüksek seviyeli ilmi; karşılaştıkları yüksek müşahedeleri, değerli keşifleri hazmetmek isteyenler günde yetmiş defa bu sûreyi okumaya devam etsinler.
  • İçi sıkılanlar, başı daralanlar, bunalımda olanlar selâmete çıkmak istiyorlarsa, günde yetmiş defa bu sûreyi okumaya devam etsinler.
  • Her biri de görecek ki; bu sûreye devam, Allah'ın izniyle onları kesinlikle muradlarına erdirecektir.
  • Kim bu sureyi beş vakit namazlardan sonra okumaya devam ederse, Cenab-ı Hak işlerinde ona kolaylık verir ve rızkını çoğaltır, sıkıntısını giderir, ummadığı yerden rızıklandırır.
  • Bu sureyi her gün duha vaktinde ikiyüzer defa okumaya devam eden kimse bazı esrarı ilahiyyeye vakıf olur.
  • Dilek için ise; 2 rekat hacet namazı kıl, Besmele ile 152 kere elem neşrah leke sadrak süresini oku, muradını iste, gece yarısından sonra okunması makbuldür.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski