Kaju nedir? Kajunun faydaları nelerdir? Kaju neye iyi gelir?

Kaju nedir? nasıl bir bitkidir? Kajunun faydaları yararları nelerdir? kaju neye iyi gelir? kaju nerede yetişir?
kaju

Kaju nedir? nasıl bir bitkidir? Kajunun faydaları yararları nelerdir? kaju neye iyi gelir? kaju nerede yetişir?


Kajunun faydaları, sahip olduğu içerikler sayesinde kendisini göstermektedir. Özellikle yüksek oranda mineral içermesi, ihtiyaç duyulan minerallerin alınmasına yardımcı olur. Kaju, Antioksidan özelliği olduğundan dolayı da kanserle mücadele konusunda etkilidir.


Kaju nedir? nerede yetişir?

Tropikal iklimde yetişen kaju ağacının bir meyvesi olan kaju, her ne kadar Çin kökenli bir bitki türü olsa da uzun yıllardan beri en çok Brezilya'da yetiştirilmektedir. Sakız ağacıgillerailesinden olan bu bitki dünya genelinde büyük ilgi görünce dünyanın çeşitli ülkelerine yayılmış ve yetiştiriciliği yapılmıştır. Ekvator iklimini sevdiği için en lezzetli ve en verimli kaju ağaçlarına ekvatora yakın ülkelerde rastlanır.

Ağaçların verimi her ne kadar yüksek olsa da toplanan ürün miktarı az olduğundan dolayı en pahalı kuruyemişler arasında yer alır. Özünde bir çerez olmasa da çerez olarak tüketilen kaju diğer dünya ülkelerinde yemekler içerisinde tatlandırıcı olarak kullanılır.

kaju
kaju meyvesi


Kajunun faydaları

Kaju adı verilen bu besin türü yüksek oranda mineral ve vitamin içermektedir. C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri açısından zengin olan bu meyve ayrıca fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Bu meyvenin içerisinde hafife alınmayacak miktarda demir, sodyum ve magnezyum gibi mineraller de vardır.

Kanser: Antioksidan özelliği olan kaju vücut içerisinde zararlı maddelerin birikmesini engelleyerek kişiyi kansere karşı korur. Ayrıca vücut içerisinde ortaya çıkan tümörlerle içerisinde yer alan flavonollar aracılığıyla etkin bir şekilde savaşır.

Kalp sağlığı ve tansiyon: Antioksidan özelliği sayesinde kalbi koruyan kaju diğer fıstık türlerine göre daha az yap içermektedir. Bu sayede damarların tıkanmasına neden olmaz. Ayrıca kalbi koruma altına alan kajunun yüksek tansiyonu düşürerek tansiyon değerlerinin normale gelmesini sağladığı da biliniyor.

Saç sağlığı: uzmanlar özellikle vücutta bakır eksikliği meydana geldiği zaman saçlarda hızlı bir şekilde dökülmelerin başladığını belirtiyor. Kaju bakır açısından en zengin besin türlerindendir. Eğer saçlarınızda bakır eksikliğinden dolayı dökülmeler oluyorsa kaju sayesinde bu dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

Kemik sağlığı: Kaju kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olduğundan dolayı kemiklerin güçlenmesini sağlar. Gelişim döneminde kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için çocukların potasyum ve kalsiyum bakımından zengin bir beslenme zincirine sahip olması gerekmektedir. Çocukların gelişim döneminde ihtiyaç duydukları bu minerallerin büyük bölümü kajudan alınabilir.

Sindirim: Bazı asit türleri sindirim sisteminin rahatlamasını ve sindirim kolay bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kaju fıstığı sindirime yardımcı olan birçok asit türünü içerisinde barındırmaktadır ve bu sayede sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Kajunun Zararları

Kaju faydaları ile bilinen bir yiyecek olsa da fazla tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Her ne kadar yağ oranı az denilse de kaju içerisinde hafife alınmayacak düzeyde yağ vardır ve çok tüketildiği zaman ani bir şekilde şişmanlamaya neden olur. Kaju şeker açısından da zengin bir besindir.

Fazla tüketilirse, kan şekeri değerlerinin yükselmesine neden olur. Bu yüzden uzmanlar diyabet hastalarının kajudan uzak durmanın daha uygun olacağını belirtiyor. Ayrıca bazı kişilerin kajuya alerjisi olabilmektedir. Eğer ilk defa kaju tüketildiyse ve alerjik reaksiyonlar oluştuysa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski