Kekik Çayının faydaları nelerdir?

Kekik Çayının faydaları nelerdir?
Hem taze hem de kuru haliyle hemen hemen tüm dünya da kullanılan kekiğin çayı hakkında bilmeniz gerekenler.

Lezzetiyle ün yapmış hemen hemen dünyanın her yerinde hem taze hem de kurutulmuş haliyle tüketilen bir bitkidir. Çok fazla bilinmese de kekiğin çayı da mevcuttur ve oldukça da faydalıdır.

Kekik Çayıınn Sağlık Faydaları
Kekik çayı, diğerleri arasında kronik hastalık, solunum yolu enfeksiyonları, obezite, kas gerginliği, menstrüel kramp, uykusuzluk , demans, üzgün mide ve kabızlık çeken insanlara oldukça az yarar sağlar . Bu, yüksek düzeyde bağlı olduğu, C vitamini , A vitamini , bakır , demir, manganez, potasyum, fosfor, karvakrol, piridoksin, ve çok sayıda güçlü antioksidan bileşikler.

Antioksidan Özellikleri
Kekik çayındaki aktif maddeler, vertigo, multipl skleroz , kulak çınlaması, hepatit ve zona gibi birçok hastalığın önlenmesi veya hafifletilmesi ve vücuttaki genel oksidatif stresin azaltılması ile bağlantılı olmuştur. Bu antioksidanlar kaynaklanmaktadır bulunan içinde kekik yağı timol, luteolin, ve diğerleri de dahil olmak üzere,.

Öksürük
Solunumsal problemler için, az miktarda bitkisel çay, hem antibakteriyel hem de anti- enflamatuar özelliklerle , bundan daha iyidir , yani sadece öksürük ve tıkanıklığı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmak için altta yatan patojene saldırır.

Kilo kaybı
Genellikle kilo kaybı çayı olarak övülen bu bitkisel ilaç iştahı bastırabilir, ancak yine de enerjiyi artırır ve değerli besinler sağlar, bu da öğünler arasında daha az aşırı yeme ve atıştırmaya yol açar. Bu çay içinde bulunan bileşikler ayrıca yağ yakma ve kilo verme çabalarında yardımcı olabilecek metabolizmayı da optimize edebilir.

Gebelik
Hamile kadınların hamileliklerinin başında kekik çayı içmeleri tavsiye edilmese de , adet kanaması nedeniyle olası düşüklük korkusundan dolayı , bazı geleneksel tıp yaklaşımları bu çayı doğum eylemi için kullanır. Ancak, hamilelik sırasında bitkisel çayların kullanılması, kendi özel durumunuza dayanarak bireysel doktorunuzla tartışılmalıdır.

Menstrüel krampları
Kekik çayı, bazı aktif bileşiklerin anti-spazmodik etkilerinden dolayı menstrüel krampları gidermede çok etkilidir. Bu çay aynı zamanda adetin ağrısını ve rahatsızlığını da ortadan kaldırabilir ve hatta ruh hali değişiklikleri gibi diğer yan etkileri de iyileştirebilir.

Bağışıklık sistemi
Kekik çayında bulunan yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, onu bağışıklık sistemi için ideal bir destek haline getirerek, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının hızla giderilmesine yardımcı olur. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilir, timol ve apigenin gibi güçlü antioksidanlar vücut tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi hafifletmeye yardımcı olur. Bu çayın doğal antibakteriyel ve antiseptik yapısı, enfeksiyonların ve patojenlerin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olacaktır.

Hafıza geliştirmeye ve odaklanmaya yardımcı
Erken araştırmalar, kekik çayının hafıza geliştirmeye ve odaklanmaya yardımcı olabileceğini ve beyindeki beta-amiloid birikimini yavaşlattığını göstermektedir. Thymol ayrıca beyindeki omega-3 seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir, bu da bilişi daha da keskinleştirir ve bilişle yaşa bağlı sorunları önler.

Sindirim
Mide ağrısı, bulantı, kabızlık , şişkinlik veya kramp geçiriyorsanız, kekik çayı mükemmel bir çözüm olabilir. Doğal anti-enflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı doğası, hem de antibakteriyel etkileri, mide böceklerinden kurtulmaya ve uygun sindirimi teşvik etmenin yanı sıra bağırsak hareketlerini normalleştirir.

Kekik Çayı Yan Etkileri
Sağlık yararlarına rağmen, bu lezzetli içeceği sağlık rejiminize eklemeden önce göz önünde bulundurulması gereken kekik çayın bazı olası yan etkileri vardır.

Riskler
Bulantı – Çok fazla kekik çayı içmek, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı , kusma ve mide ağrılarına neden olabilir. Bu çay bazı çok güçlü kimyasallar ve aktif maddeler içerir, bu nedenle aşırıya kaçmana gerek yoktur. Günde 1-2 fincan etkilerin tadını çıkarmak için fazlasıyla yeterli.
Alerjiler – Diğer bitki türlerinde olduğu gibi, bazı insanlar özellikle de biberiye, nane ve kekik gibi Lamiaceae familyasındaki diğer bitkilere alerjisi varsa, kekiklere karşı alerjik reaksiyonlara sahip olur . Bu alerjik reaksiyon nefes darlığına, ciltte kızarıklığa, göğüs ağrısına ve diğer nispeten ciddi semptomlara neden olabilir. Böyle bir şey yaşarsanız, kekik kullanmayı bırakın ve tıbbi yardım alın.
Gebelik – Her ne kadar araştırmalar biraz sınırlı olsa da, uzmanların çoğu kekik çayının hamileyken kaçınılması gerektiğini, zira hamileliğin başlarında düşüklere yol açabilecek adet kanamasını tetikleyebileceğini söylüyor. Benzer şekilde, emziren kadınların, tıp doktorlarının kesin izni olmadıkça, bu güçlü bitkisel çayı da içmeleri önerilmez.
Kalp Sorunları – Çalışmalar, daha önce kalp rahatsızlığı olan kişilerin aşırı kekik çayı içmeleri durumunda olumsuz yan etkiler yaşayabileceğini göstermiştir. Genel bir kural olarak, günlük veya haftalık rutininize yeni bir bitkisel çay eklemeden önce daima doktorunuzla konuşmalısınız.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kendi kekik çayınızı evde limon, bal ve bir avuç kekikten başka bir şey olmadan yapabilirsiniz . Eğer kendi bahçenizi kendi bahçenizde yetiştirdiyseniz, kekik çayını hazırlamadan önce kurutmanız gerekir. Saplarını kesin ve iyice yıkayın, kurutun ve sonra küçük bir demet halinde bağlayın ve baş aşağı tutun. Kekik tamamen kuruması yaklaşık 2 hafta sürer. Bu noktada, kuru kekik yapraklarını çıkarmak kolay olacaktır; Onları ince bir çay tozuna ezebilir veya demlenmesinde kullanmak için tamamen bırakabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski