Maden Suyu nedir? faydaları nelerdir? sodayla farkı nedir?

Maden suyu nedir? Maden suyunun faydaları ve zararları nelerdir, Soda ile Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir?
Maden Suyu

Maden suyu nedir? Maden suyunun faydaları ve zararları nelerdir, Soda ile Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir?


Çözülmüş halde gaz ve maden ihtiva etmekte olan kaynak sularının tamamına maden suyu adı verilir. Eski dönemler bu yana kullanılan şifalı sulardan bir tanesi de maden suyudur, maden suyu şu günler insan sağlığı için birçok fayda sağlamaktadır. Bu şifalı suyu sağlık adına şifalı kılmakta olan en önemli özellikleri sodyum, magnezyum ve potasyum açısından zengin olmasıdır. Maden suyu halk arasında da hazmı kolaylaştırması ile bilinir.

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyu insanların beyinleri üstüne belli başlı olumlu etkiler yaratır. Yağların yakılmasına, kalp sağlığına, şeker hastalığına oldukça fayda sağlamaktadır. Maden sularının tüketilmesinde dikkatli olunması gereken bir noktada, hazır olarak satılan maden sularının içinde var olan kimyasal katkıların ve eklerin olup olmadığıdır. Doğal olan maden suları alkali bir yapıya sahiptir, bu özelliğinden dolayı mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Maden suyu birçok diyette yağ yakması için kullanılan bir destektir ve vücutta bulunan yağ oranını düzenler. Yağ oranı fazla olan kişilerin kilo vermesine yardımcı olurken, çok zayıf olan kişilerinde kilo almasına yardımcı olan bir destektir. Maden suyunda kimyasal katkı olmayan türleri tüketildiğinde kilo verme konusunda daha büyük bir etki sağlar. Ayriyeten şeker ve gaz içermediğinden kaynaklı olarak mideye de zarar vermez. Maden suyu tüketiminde tamamen doğal olanların tercih edilmesi gerekmektedir.


Maden suyunun dengeli bir şekilde tüketilmesi kan basıncı ile alakalı oluşacak olan sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kan basıncının düzenlemesi maden suyu içinde yer alan magnezyum sayesinde gerçekleşmektedir. Maden suyu içinde bulunan magnezyum ve kalsiyum beyin aktivitelerin geliştirilmesi açısından da fayda sağlamaktadır. Beyin aktivitelerin dengelenmesi ilke kan basıncı ile alakalı oluşabilecek olan tüm sıkıntılarda ortadan kolay bir şekilde ortadan kalkmaktadır.

Kalsiyum açısından zengin olan maden suyu kemik sağlığına oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Kalsiyum sağlık açısından oldukça gerekli olan bir vitamindir, kemik sağlığına olan faydaları ile bilinir. Dengeli şekilde tüketimi yapılan maden suyu insanların kemik sağlığına ve diş sağlığına büyük faydalar sağlamaktadır. Kemikleri güçlenen kişiler ileri yaşlarda oluşabilecek olan kemik sorunlarının da önüne geçmiş olur.

Maden suyu vücutta oluşabilecek olan kötü kolesterolün önüne geçmektedir. Doku içlerinde ve kılcal damarlarda birikim yapan yap kötü kolesterolün oluşmasına sebep olmaktadır, maden suyu bu anlamda devreye girerek kötü kolesterolü destekleyecek olan etkenleri tamamen ortadan kaldırır. Maden suyu bu etkisi ile kalp sağlığını da korumaktadır, kalbin yorulmasının önüne geçerek kalp krizi riskini en alt seviyelere kadar düşürür.

Maden Suyu Neye iyi gelir?

 • Maden suyu, sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Maden suyu, vücutta yer alan fazla tuzun ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Maden suyu, dengeli bir şekilde tüketildiğinde selülitlerin oluşmasını ortadan kaldırır.
 • Maden suyunu insan vücudu 2 saat içinde dışarı atar, normal suyu ise 6 saat içinde dışarı atmaktadır.
 • Maden suyunda kalori bulunmaz, bundan dolayı diyetisyenler diyet programları içine dâhil eder.
 • Maden suyunun içinde bol düzeyde sülfat bulunur, sülfat sayesinde kabızlık ve şişkinlikler ortadan kalkmaktadır. Ayriyeten sülfat vücutta bulunan asit dengesinin sağlıklı bir şekilde tutulmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Maden suyu, insanların cildinde oluşabilecek olan kırışıklıkların önüne geçer. Güneş ışınlarından kaynaklı oluşabilecek olan ve ileri yaşlarda görülen kırışıklıkların gerilmesini sağlamaktadır.
 • Maden suyu, ciltte canlı hücrelerin oluşmasına destek sağlar, ayrıca bu canlı hücreler öldüğünde ciltten kolaylıkla atılmasına da yardımcı olur.
 • Maden suyu, yağlı olan cilt tipleri için oldukça faydalıdır, ciltte bulunan yağı dengeler.
 • Maden suyunun dengeli şekilde tüketilmesi kuru olan ciltlerin nem kazanmasında faydalıdır.
 • Maden suyu, pürüzlü olan ciltlerin pürüzsüzleşmesine katkı sağlar.
 • Maden suyu, sıcak havalarda oluşacak olan yanmaların önüne geçer.
 • Maden suyu, soğuk havalarda oluşabilecek olan çatlamalarında önüne geçmektedir.
 • Maden suyunu ciltte bulunan siyah noktalara ve sivilcelere sürdüğünüzde ortadan kalktığını görebilirsiniz.
 • Maden suyu içinde yer alan potasyum ve magnezyum insanların kasları üstünde olumlu etkiler yaratmaktadır. Vücutta bulunan yağların atılmasına olanak sağlarken kas düzeyinin de artmasına yardımcı olur. Ayrıca düzenli şekilde tüketilmesi kaslarda esnemeye ve genişlemeye katkı sağlar.
 • Maden suyu, zihin için gerekli olan mineralleri içerir, bu sayede hafıza için gerekli olan konsantrasyonun artmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli şekilde tüketilmesi zihinsel açıdan uyanıklığı sağlarken, zihinsel açıdan yorgunluklarında önüne geçer.
 • Maden suyunun içinde cilde katkı sağlayan silis parçacıkları yer alır, bu parçacıklar cilde güzellik ve parlaklık sağlamaktadır.
 • Maden suyu ciltte oluşabilecek olan koyuluk ve kararma gibi sorunlarında ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Maden suyu, cildin esnekliğinin korunmasına yardımcı olur.
 • Maden suyu, vücutta oluşabilecek olan en küçük ağrıların bile kaybolmasına yardımcı olur.
 • Maden suyu, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına ve kalmasına yardımcı olmaktadır. Şampuanların bazılarının içeriğinde kullanılmaktadır.
 • Maden suyu, güneşim saçlara verdiği zararların önüne geçerek, saçların dayanma gücünü arttırır.
 • Maden suyu, alkali yapısı sayesinde zayıflama konusunda destek olur.
 • Güne maden suyu ile başlamak insanların tüm gün dinç ve enerjik olmasına katkı sağlamaktadır.

Maden Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Maden suyunun cilde sağladığı katkılardan faydalanmak istiyorsanız, faydalı olan bu içeceği en düzgün şekilde kullanmalısınız.

Maden suyunun cilt için kullanımında;
 • Maden suyu kullanımına geçmeden önce cilde uygun bir sabun yardımı ile temizleme işlemi yapılmalıdır.
 • Sabunlanan cildin ılık su yardımı ile güzel bir şekilde durulanması gerekir.
 • Ilık su yardımı ile durulanan cilt yumuşak bir havlu yardımı ile nemli kalacak şekilde kurutulmalıdır.
 • Bir parça pamuk üstüne maden suyu dökülmeli ve cilt üstüne en düzgün şekilde uygulanmalıdır.
 • Maden suyunun cilde uygulanması esnasında masaj yapmak oldukça önemlidir.
 • Maden suyunun cilde uygulama işleminden sonra en az 1 saat boyunca yüzün yıkanmaması ve yüze herhangi bir şey sürülmemesi gerekir.

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Maden suyu aşırı seviyede tüketilmediğinde her yaştaki insan için birçok faydanın kapılarını aralar. Günlük olarak 1 bardak maden suyu tüketimi herhangi bir zarar yol açmaz. Bazı durumlarda farklı sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Maden suyunun doğal ve natürel olması önemlidir, fabrikalarda belli başlı kimyasalların karıştırıldığı maden sularının kullanılmaması gerekir. Bu tarz maden suları idrar yolu sorunlarına ve ishale yol açar.

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Fark Nedir?

Doğal ve natürel olan maden suları yer altı çatlakları içinden sızıntı şeklinde yeryüzüne çıkmaktadır. Bundan dolayı doğal ve natüreldir. Soda normal suyun içine farklı maddeler ve mineraller katılarak elde edilmiş olan içecektir. Yani soda yapay bir üründen ibarettir, yapay olan ürünler vücuda belli seviyede katkı sağlar. Sodanın insan yaşamı açısından sağlamış olduğu tek fayda, mideyi rahatlatmasıdır. Mide rahatlama işlemini maden suyu da yapar.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski