Putin'in yerli makam aracı Aurus

Putin'in yerli makam aracı Aurus
Vladimir Putin'in yerli makam aracı talimatıyla başlatılan proje, dünyanın önde gelen lüks modellerine rakip olacak Aurus Senat'ın doğuşuna vesile oldu. İşte Aurus Senat'ın özellikleri ve fiyatı:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yerli ve milli makam aracı üretilmesi için verdiği talimat doğrultusunda başlatılan proje, Rolls-Royce ve Maybach gibi lüks otomobil markalarına rakip olacak yeni bir markanın doğuşuna vesile oldu. İlk olarak Putin’in mayıs ayındaki göreve başlama töreninde karşımıza çıkan yerli makam aracının sivil versiyonu Moskova’da tanıtıldı. Senat adı verilen lüks otomobil, Aurus adındaki yeni bir marka tarafından üretilecek.

Dünyaya açılması planlanan Aurus Senat modeli hem kısa hem de uzun aks mesafesine sahip olarak satışa sunulacak. Tasarımında Rolls-Royce’dan etkilenildiği açıkça belli olan aracın standart versiyonu 5630 mm uzunluğa ve 3300 mm aks mesafesine sahip. Yani rakip olmaya hazırlandığı Rolls-Royce Phantom’dan yaklaşık 150 mm kısa olarak karşımıza çıkacak.

Öte yandan, Aurus Senat’ın uzun versiyonu Phantom EWB (Extended Wheelbase) modelinden daha uzun olacak. 6630 mm uzunluğa sahip olan aracın aks mesafesi 4300 mm olarak ölçülecek. Phantom EWB’de ise bu değerler sırasıyla 5982 mm ve 3772 mm olarak ölçülüyor.

Tamamen lüks odaklı tasarlanan Aurus Senat’ın kabin fotoğraflarında görülen deri, ahşap ve metal dokunuşların sağladığı uyum bu durumu fazlasıyla hissettiriyor. Ön taraftaki diğer dikkat çekici özellikler arasında dijital gösterge paneli ve büyük bir ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Lüksten fazlasıyla nasibini alan arka yolcu bölümünde de yatırılabilir koltuklar, katlanır masalar, ekranlar, buzdolabı ve kristal bardaklar yer alıyor.

V8 ve V12 motor seçenekleri sunuluyor 
Kaputun altında iki farklı seçeneğe yer verilen Aurus Senat’ın 4.4 litrelik V8 ünitesi aynı zamanda elektrikli motorla da destekleniyor. 590 hp güç üreten ve 9 ileri otomatik şanzıman ile eşlenen ünite, Senat’ın 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyenin altında tamamlamasını sağlıyor. Bu gücü yetersiz bulanlara sunulan seçenek ise 6.6 litrelik V12 ünite oluyor. Bu ünitenin 848 hp güç ürettiği söyleniyor. Senat’ın dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olarak satışa sunulacağını da belirtmeden geçmeyelim.

2019 yılının başlarında Rusya’da satışına başlanacak Aurus Senat’ın ilerleyen zamanlarda dünyaya açılması planlanıyor. Aurus Senat’ın fiyatı ise 16 milyon Ruble yani yaklaşık 1.6 milyon tl.

Aurus Senat 2019 Tanıtımı İzle

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski