son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM & SPONSORLUK

7 Ağustos 2019 Çarşamba

Rüya kaç saniye sürer?

Rüya kaç saniye sürer?
Rüya üzerine çalışan bilim adamarı rüyalar kaç saniye sürer üzerinde kesin bir tanı koyamamışlardır. Bazı bilim adamları rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddaa ederken karşı gurup bilim adamları saatlerce sürdüğünü iddaa etmektedirler.

Dr. B. Klein adında amerikalı bilim adamı gönüllüler bularak onları hipnotize yöntemi ile uyumaları sağladı. Daha sonrasında onların rüyalarını dinledi ve notlar aldı. Dr. B. Klein göre kesin sonuç olmamakla birlikte insanların rüyalarının en uzun 20 saniye olduğunu tespit etti. Araştırmanın ilginç noktası ise denekler uyandırıldıktan sonra gördükleri en fazla 20 saniye gördükleri rüyaları dakikalarda ayrıntı bir şekilde anlatabiliyor olmalarıydı.

Dr. B. Klein uzun araştırmaların sonucunda en uzun rüyanın 90 saniye kadar sürdüğü kanısına varmıştır. rüyalar kaç saniye sürer cevabını Dr. B. Klein öğrencisi Aserinsky 1953 yılında geniş çaplı araştırmalara başladı. deneylerini nörofizyolojik tarafa kaydırmaya başladı. Aynı zamanda Dr kleitman otuz yıldan daha uzun süre kendisini rüyalarından mahrum etmekle uğraşmıştır. Deneyleri sırasında en fazla bir hafta süre dayanabilmitir. Deneyleri sırasında insanların rüya görürken gözlerini kapalıyken kısa veya uzun şekilde hareket ettiklerini farketti. Deneklerinin göz hareketlerini takip ederek belli zamanlarda onları uyandırdı. Bu sayede onların rüya gördüğünü anladı.

Daha sonra rüya görmediğini iddaa ettikleri insanları topladı onları uyuttu ve göz hareketlerini takip etmeye başladı. Göz harektlendikten belli süre sonra onları uyandırdı. Uyanan insanlar rüya gördüklerini söylediler. İnsanlar uyuduklarında rüya görürler bu durum engellenemez hatırlamasalar bile.

Kaynak: Sabah
previous post next article home