SRC ve Psikoteknik Belgesiz araç kullanma cezası ne kadar? 2023

SRC belgesiz araç kullanma cezası ne kadar? 2023 src psikoteknik belgesi olmadan araba ticari araç kullanmanın cezası kaç lira?
SRC belgesi cezası


SRC belgesiz araç kullanma cezası ne kadar? 2023 src psikoteknik belgesi olmadan araba ticari araç kullanmanın cezası kaç lira?

reklam sponsorluk

SRC BULUNDURMAMANIN CEZASI NEDİR?

SRC Belgesi, ticari araç kullanıcılarının alması gereken belge türüdür. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici vb. ticari araç kullanan sürücüler alırlar.

4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanununun 26/L1 ve 26/L2 maddesinde, SRC yani Sürücüler için Mesleki Yeterlilik Belgesinden bahsedilmektedir. Buna göre; SRC belgesi almadan araç kullanan sürücülere, 26/L1 maddesi gereği para cezası uygulanmaktadır.

SRC Belgesi olmayan aracı sigorta şirketi de tanımaz ve SRC belgeniz yoksa trafik kazasına karışırsanız sigorta şirketleri tarafından hasar ödemesi de yapılmaz.

2023 yılı yetki belgesi ücretleri ve ceza miktarları yeniden değerleme oranında arttı. Buna göre SRC veya Psikoteknik belgesi olmadan araç kullanmanın ceza miktarları aşağıda yayınlanmıştır.

PSİKOTEKNİK ve SRC CEZASI 2023


Psikoteknik SRC Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2023
SRC Cezası 2023


SRC BELGESİ NEDİR?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Bunun anlamı kısaca şudur: Kendi aracı ile yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz olduğunu unutmayın.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60. maddesi ’e’ bendine göre profesyonel sürücülere psikoteknik değerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73’üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları açıklanmıştır.

Sınavsız SRC Belgesi nasıl alınır? başlıklı yazımıza ve
SRC Belgesi Fiyatları 2021 başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski