Kask takmama cezası ne kadar? Kasksız motor kullanmanın cezası 2023

Trafikte kask takmama cezası 2023, Kasksız motosiklet kullanmanın cezası kaç lira? kask takma zorunluluğu motor kullanmak ne kadar cezası vardır?
Kask Cezası

Trafikte kask takmama cezası 2023, Kasksız motosiklet kullanmanın cezası kaç lira? kask takma zorunluluğu ne kadar cezası vardır?


Trafikte Kask takmak zorunlu mudur?

Motosiklet sürücülerinin çeşitli kaza anlarında vücutlarını korumaları için koruyucu ekipmanlar kullanmaları gerekmektedir. Kask, özel bot, pantolon, mont ve eldiven bu ekipmanlar arasında yer almaktadır. Halk arasında kask takmakla ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Özellikle kask takıldığında kaza anında boyun kırılmalarının artacağı, duymayı azaltacağı ve görüşü engellediği yönünde iddialar kesinlikle asılsızdır. Kask kaza anlarında sürücüleri olası zararlardan korumaktadır. Bu sebepten dolayı her motosiklet sürücüsü muhakkak kask kullanmalıdır. Hali hazırda zaten kask takmamanın da kanunlarca bir cezası bulunmaktadır.


Kasksız motor kullanma cezası 2023 trafikte kask takmadan motosiklet kullanmanın cezası ne kadardır?

Motosiklet kullanıcılarının koruma başlığı ve gözlüğü yolcuların ise başlığı bulundurması zorunludur. Aksi halde para cezası kesilmektedir. Bunun yanında da sürücüler için ceza puanı uygulanır. Trafik cezası madde 78/1-b’de açıkça belirtildiği üzere; Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmamasının cezası 2023 yılı için 437 TL olarak belirlenmiştir. Şayet cezayı tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 indirimden faydalanırsınız ve 327,75 TL olarak ödeme yaparsınız. Ayrıca sürücülere de 15 ceza puanı kesilir.

Elektrikli bisikletlerde kask takmak zorunlu mudur?

Elektrikli bisikletlerde de sanılanın aksine kask takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı elektrikli bisiklet sürücüleri, sürüş esnasında kask kullanmadıkları tespit edilirse yukarıda vermiş olduğumuz miktarlarda ceza ödemek zorunda kalacaklardır.

Bisiklet kullanırken kask takmak zorunlu mudur?

Bisikletler için de tıpkı motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanırken olduğu gibi kask takmamız durumunda düşme anlarında bizi yaralanmalardan büyük ölçüde koruyacaktır. Ancak bisiklet kaskı takmamanın trafik kanunlarında herhangi bir cezası bulunmamaktadır.

Yorum Gönder