son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM & SPONSORLUK

13 Eylül 2019 Cuma

AKTS Nedir?

AKTS Nedir?


Üniversiteye yeni başlayan herkesin ilk defa duyduğu ve duyduğunda da “Ne anlama geliyor bu AKTS?, AKTS nedir ve nasıl hesaplanır?” gibi soruların yanıtını aramaya koyuldukları aşikar. AKTS’nin açılımı Avrupa Kredi Transfer Sistemi olan olgudur. AKTS hakkında neleri bilmeniz gerektiğini yazının devamında bulabileceksiniz.

Avrupa Birliği (AB) tarafından geliştirilen AKTS, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de kabul görmüş ve şu anda çoğu üniversite aktif olarak AKTS sistemini kullanmaktadır. AKTS’nin en belirgin amacı farklı ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören değişim öğrencilerinin aldıkları derslerin sonuçlarının olabildiğince adil bir biçimde ilgili kurumlarca karşılıklı olarak tanınmasını sağlamaktır.

AKTS NEDİR?
AKTS öğrencinin iş yüküne dayalı bir kredi sistemidir. Ders ünitelerini tamamlamak için gerekli öğrenci iş yükünü gösteren sayısal değerdir.

AKTS, öğrencinin bir yıl boyunca tam zamanlı çalışmasıyla oluşan öğrenci iş yükü yılda 36/40 hafta ve 1 kredi 25-30 saatlik bir çalışma saati yerine geçer. İş yükü öğrencilerin gerekli öğrenim çıktılarını tamamlamayı gerçekleştirmesine dayanır. AKTS’de öğrenci iş gücü, derslere devam, ödev, sunum,raporlar seminer, bağımsız çalışma ve sınavlar vb. içerir. Öğrenim çıktıları, öğrencinin öğreneceklerinin, anladıklarının belirlenmesinin veya uzun veya kısa süreli öğrenme ilerlemesinin yeterlilğinden sonra yapabileceklerinin yeterlilikleridir.

60 kredi 1 yıllık; 30 kredi ise bir dönemlik iş yüküne karşılık gelir.
previous post next article home