Anız Nedir? Yakılmalı mıdır ? Zararları nelerdir?

Anız nedir? anız yakmak doğru mu? anız yakılmalı mıdır? anız yakılmasının olası zararları nelerdir?
Anız

Anız nedir? anız yakmak doğru mu? anız yakılmalı mıdır? anız yakılmasının olası zararları nelerdir?


ANIZ NEDİR?

Anız, hasat edilen, yani üzerindeki gıda malzemesi toplanan tarlanın üzerinde kalan kısa veya uzun saplar ve köklerdir. Toprağın üzerindeki kalıntılardan kurtulmak için bazı çiftçiler bu anızları yakar.

Anız yakmak doğru mu?

Doğru ve verimli üretim için anız yakılmamalıdır. Bunun yerine biçerdöver yardımıyla ya da geleneksek toprak sürme yöntemlerinden biri kullanılarak toprağın üzerinde kalan bitkiler yani anızlar toprakla karıştırılmalı ve bu sayede toprağın daha çok besine sahip olması sağlanmalıdır. Toprakta çürüyen bitkiler, toprağın daha fazla minerale doymasını sağlayarak bir sonraki üretimde toprak kalitesini arttırmaktadır.


Anız Yakmanın Zararları Nelerdir?

Anız yakmak toprağın sahip olduğu yararlı organizmaların ölmesine dolayısıyla verimin azalmasına neden olur. Toprak üzerinde yaşayan küçük canlılar ile birlikte topraktaki yararlı bitkiler de yandığından; toprağın sahip olduğu doğal denge bozulur. Bilinçsiz anız yakımı yapan kişiler, bazen çevrelerindeki toprakları ve hatta ormanları da yakarak doğal tahribata neden olmaktadırlar. Bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı anız yakımı, önerilen bir tarım yöntemi değildir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski