son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM & SPONSORLUK

1 Eylül 2019 Pazar

Egzoz gazı emisyon ölçümü nasıl yapılır?

Egzoz gazı emisyon ölçümü nasıl yapılır?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz emisyon muayenesine tabi 11 milyon araçtan 2 milyonunun emisyon ölçümü yaptırmadığını duyurdu. Peki, emisyon ölçümü muayenesi nasıl yapılıyor ? İşlem uzun sürüyor mu?

2 MİLYON ARAÇ SAHİBİ ÖLÇÜM YAPTIRMADI
Trafiğe kayıtlı 23 milyon araçtan 11 milyonu egzoz emisyon ölçümüne tabii tutuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaklaşık 2 milyon araç sahibinin egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığını duyurdu.

ÖLÇÜM 5 DAKİKADA YAPILIYOR
Peki, emisyon ölçümü nasıl yaptırılır ? Çok teferruatlı bir işlem mi ? Aslında çok basit bir işlem. Yaklaşık 5 dakika sürüyor. İşlem basit ama etkileri bakımından çok önemli. Çünkü, bu ölçümle aslında araçların doğaya saldığı zararlı gazın miktarı hesaplanıyor. Üstelik araç sahipleri bu ölçümü yaptırmazsa bin 546 lira para cezası ile karşı karşıya kalıyor.

Egzoz emisyonu yapılmayan bir araç, zorunlu muayenesine giremiyor. Önce egzoz emisyonu yaptırması lazım. Yani önce çevreye zarar veriyor mu ona bakılmalı. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmak için aracınızın sınıfı ne olursa olsun 65 lira ödemeniz gerekiyor.

ARAÇ EMİSYONLARINDA DEĞİŞİM
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın araç emisyonlarında değişime gidilmesi yönündeki tebliği de Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 1 Ekim 2019'dan itibaren otomobillerde 6B emisyon seviyesinden 6D seviyesine, hafif ticari araçlardaysa 6C emisyon seviyesine geçilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

previous post next article home