GPU nedir? GPU Ne işe yarar?

GPU nedir? GPU Ne işe yarar?GPU açılımı nedir?
Bilgisayarların, akıllı telefonların ve bazı diğer elektronik cihazların tanıtımlarında gördüğümüz GPU kısaltması, İngilizce’de yer alan ve Graphics Processing Unit olarak bilinen kelime öbeğinin baş harflerinden oluşturuldu.

GPU nedir?
Dilimize Grafik İşlemci Birimi şeklinde yerleşen donanım; kişisel veya diğer tür bilgisayarların, telefonların, oyun konsollarının ve grafik bazlı hizmet veren diğer sistemlerin en önemli parçalarından birisidir. GPU, bu bağlamda, hızlı matematiksel hesaplamalar yapan ve görüntü oluşturmayı amaçlayan bir yongadır.

GPU ne işe yarar?
Bir ekranda görülen bütün grafikler, GPU tarafından sağlanır ve kontrol edilir. Türkçe’de çizge olarak adlandırılan grafik, özel bir elektronik devre sayesinde bir görüntüleme cihazından kullanıcıya yansıtılır.

Bugün özellikle video oyunlarda şahit olunan ve olağanüstü olarak tanımlanan görüntüler, grafik işlemci biriminin performans yönetimine bağlı olarak son kullanıcıya ulaşır. Eğer kullandığınız cihazın grafik işlemci ünitesi bozuk ise cihazınızın ekranından hiçbir görüntü alamazsınız.

GPU’nun diğer görevleri şu şekilde:

—  2 boyutlu ve 3 boyutlu grafikleri yönetmek
—  Düz panel ekranlara grafik çıkışı sağlamak
—  Doku eşlemesi yapmak
—  AutoCAD ve benzeri yüksek yoğunluklu grafik yazılımlara destek vermek
—  Çokgen oluşturmak
—  Renk desteği sağlamak
—  Görüntü donanımlarına yardımcı olmak
—  Hareketli görüntüleri (MPEG) algılamak ve çözmek

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski