Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir?

Hibiskus çayı nedir? Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı neye iyi gelir? yararları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir? nasıl hazırlanır? Hibiskus hakkında kısa bilgiler..
Hibiskus Çayı


Hibiskus çayı nedir? Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı neye iyi gelir? yararları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir? nasıl hazırlanır? Hibiskus hakkında kısa bilgiler..


Dünyanın her yerinde yetişebilen hibiskus; bamba çiçeği, gülhatmi, Mekke çiçeği gibi isimlerle de anılır. Çeşitli iklim koşullarında yetişmeye uygun olan hibiskus bitkisi gıda olarak tüketiminin yanı sıra iplik ve kumaş yapımında da kullanılır. İçeriğinde bolca C vitamini bulundurur. Genellikle çay şeklinde tüketilen hibiskus bitkisinin birçok faydası bulunur. Beyaz, kırmızı ve sarı gibi farklı renklerdeki gül benzeri çiçekleri sebebiyle dekoratif olarak dikimi de yaygındır.

Hibiskus çayının tüketilmesi bazı kişilerde alerjilerin oluşmasına yol açabilir. Bunun için hatırlatalım, hibiskus çayını doktor önerisi olmadan tüketmeyin.

HİBİSKUS ÇAYI FAYDALARI 


— Bağışıklık sistemini güçlendirir.
— Kan basıncını düşürür ve tansiyonu dengeler.
— Birçok kanser türüne karşı vücudu korur.
— Akciğeri temizler.
— Mantar oluşumunu engeller.
— Kilo alımına neden olan ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
— Düzenli bir şekilde hibiskus çayını tüketmek, bel çevresinde incelme ve vücut yağlarında azalma sağlar.
— Böbrek iltihabına iyi gelir.
— Kabızlığı ve şişkinliği giderici özelliği vardır.

HİBİSKUS ÇAYI NASIL YAPILIR? 


  • Suyu kaynatın.
  • Kaynamış suyun içine bir tutam kurutulmuş hibikus atın.
  • 10 dakika demlenmesini bekleyin.
  • Süzdükten sonra için.
  • İsteğe bağlı olarak hibiskus çayına bal ya da limon ekleyebilirsiniz.
Hibiskus çayı, düşük riski oluşturabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde asla tüketilmemelidir. Emziren annelerin ise doktora danışması gerekir. Uzman onayı olmadan hibiskus çayını tüketmek zararlı olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde hibiskus çayı içmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var. Hibiskus bitkisi adet sancılarını azaltarak adet kanamasının sökülmesine yardımcı olur. Adet kanamasının geciktiği zamanlarda hibiskus bitkisinden yararlanılabilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski