Antifiriz nedir? Antifiriz ne işe yarar?

Antifiriz nedir? Antifiriz ne işe yarar? Radyatöre ne kadar antifiriz koyulur? Antifiriz aracın neresine koyulur?
Antifiriz

Antifiriz nedir? Antifiriz ne işe yarar? Radyatöre ne kadar antifiriz koyulur? Antifiriz aracın neresine koyulur?


Özellikle kışın çok daha fazla duymaya başladığımız antifiriz konusunda kapsamlı bir bilgi sunmak isterim. Araç motorunun fazla ısınarak hararet yapmasını önleyen şey, suyum devir daim yaparak dönmesi ve motoru soğutmasıdır. Bu devir daim sırasında su da ısınır. Suyun soğumasını sağlayan ise, havalandırma sistemidir. Döngüde herhangi bir aksaklık söz konusu olduğunda, motordan duman çıkar ve hatta aracın yanmasına yol açacak durumlar bile yaşanır.

Antifiriz ne işe yarar?

Daha çok kış aylarında suyun donmasından kaynaklanan sebepten ötürü motor için gereklilik arz eden devir daim söz konusu olmaz. Bu durumda motorun yanma ve hatta çalışmama durumu baş gösterir. Antifiriz ise, motor için önemli bir vazifeyi yerine getiren su içerisine konularak donmasını engeller. Özellikle kışın hava sıcaklığının eksilerde gezindiği iller için suya antifiriz eklenmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, su sıfır derecede donar. Kış mevsiminde sıcaklığın eksilerden inmediği yerler için suya mutlaka antifiriz katılmalıdır.

Arabaya kaç litre antifiriz konur?

Bir nevi alkol türevi olarak ifade edebileceğimiz antifiriz, farklı renklerdedir. Kalitesine göre de, donma seviyesi -50 veya -60 derecedir. Bazıları, su yerine antifiriz koyarak motor için sağlanması gereken devir daimi daha sağlıklı hale getireceğini düşünebilir. Ancak antifiriz suyla kullanıldığında donmaya karşı mukavemet edebilir. Dolayısıyla doğu illerimiz için antifiriz ve su karışımı yarı yarıya olmalıdır. Kışın daha normal geçtiği yerler içinde sudaki antifiriz oranı yüzde 30 kadar olabilir.

Antifiriz sadece suyun donmasını mı engeller?

Aracın çalışması için suyun donmaması gerekir. Bu antifrizin sağladığı önemli bir faydadır. Ancak daha farklı yararları da söz konusudur. Bir kere su devir daim sırasında motor aksamlarında kireçlenmeye neden olur. Zamanla bu kireçler su devir daimini engeller ve hararet gibi olumsuzluklarla sık karşılaşılmasına sebep olabilir. Antifiriz suda bulunan kireci çözüyor. Dolayısıyla motorun ve çeşitli arızaların yaşanmasını önlüyor. Ayrıca suyun neden olabileceği paslanma gibi problemler de antifriz sayesinde engellenebilir.

Antifriz fiyatları

Sağladıkları fayda düşünüldüğünde fiyatları oldukça uygundur. Markalara göre fiyatları farklılık göstermekle beraber, 2022 yılı için 3 lt. antifriz için ödenecek tutar 150-300 tl arasındadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski