HDMI kablo nedir? ne için kullanılır?

Bilgisayar ve televizyon teknolojisinin ilerlemesiyle birçok yeni alet hayatımıza girdi. Bunlardan birisi de HDMI kablodur. İnsanların merak ettiği HDMI kablo nedir?

Bilgisayar ve televizyon teknolojisinin ilerlemesiyle birçok yeni alet hayatımıza girdi. Bunlardan birisi de HDMI kablodur. İnsanların merak ettiği HDMI kablo nedir?


HDMI Türkçesi Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü (İngilizce: High Definition Multimedia Interface) anlamına gelen ve 2003 yılında geliştirilen çoğunlukla görüntü aktarma amacıyla kullanılan bir arabirimdir. HDMI isteğe bağlı olarak ses aktarmadada kullanılabilir.

HDMI’ın en önemli özelliği herhangi bir görüntü veya sesi sıkıştırmadan olduğu gibi aktarmayı sağlamasıdır. Bu nedenle HDMI kabloları oldukça yüksek değerde veri iletimini sağlayan kablolardır. Bu kablolar yapısal olarak değişik özellikte üretilmişlerdir.

İlk olarak HDMI kablolu cihazı Pioneer piayasaya sürmüştür. (Pioneer DV-668AV DVD Oynatıcı, Pioneer PDP-434HDE TV gibi)

HDMI kablolarının değişik versiyonları bulunmaktadır. HDMI 1.0,HDMI 1.1,HDMI 1.2,HDMI 1.3 ve HDMI 1.4. Bunların aktarım hızları aşağıdaki gibidir. HDMI 1.4, HDMI 1.4a, HDMI 2 ve 2a HDMI kabloları içerisinde en yüksek düzeyde aktarım sağlayan ve 4K × 2K çözünürlük, Audio return channel (ARC), Stereoscopic 3D over HDMI ve Ethernet kanalı özelliğini destekleyen versiyondur. Kabloların üzerinde genellikle hangi versiyon olduğu yazılıdır.
  • HDMI 1.0 = 4,95 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.1 = 4,95 GBit/s, 10 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.2 = 4,95 GBit/s, 10 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.3 = 10,2 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.4 = 10,2 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 2.0 = 18 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI Kablo Çeşitleri/Tipleri

HDMI Kabloları Çeşitli Tiplere Ayrılmaktadır. Bunlar TİP A,TİP B,TİP C, TİP D ve TİP E‘dir. Şekilde görüldüğü gibi Tip-A konnektör 19 pin’li olup elektriksel olarak tek-hatlı DVI-D ile çalışabilir. En çok kullanılan HDMI kablo bu tiptir ve yaygın olarak kullanılır. Tip-B ise daha yüksek çözünürlükleri (Bknz. WQSXGA (3200×2048)) destekler ve 29 pin’lidir. Çift-hatlı DVI-D ile elektriksel olarak çalışabilir. Tip-C ve Tip D taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Olduk.a küçük yapıda olup Tip D akıllı telefonlara uyumludur. Tip E ise otomotiv donanımlarına kullanılan bir HDMI çeşididir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski