son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM & SPONSORLUK

24 Ekim 2019 Perşembe

Kedilere asla verilmemesi gereken yiyecekler..

Kedilere asla verilmemesi gereken yiyecekler..

Kediler genellikle sahipleri ne yerse onu yemek isterler. Bunun için miyavlar, bağırır, sahibinin üstüne atlar o yemeyi yemek için her şeyi yapar. Sahipleri de genellikle buna dayanamaz ve yedikleri yemeklerden bir parça onlara da verirler. Bu bir kedi için yapılabilecek en yanlış harekettir! Çoğu kedinin bizim sıklıkla tükettiğimiz bazı yiyeceklere alerjisi var. İşte kedinize asla yedirmemeniz gereken bazı besinler..

Süt ve süt ürünleri
Birçok yetişkin kedinin laktoza alerjisi vardır. Her ne kadar süt ve süt ürünlerini sevseler de, mideleri için oldukça zararlı bir hal alabilir. Süt ve süt ürünleri kedilerde kusma ve ishale neden olabilir.

Çikolata ve şeker
Çikolatanın içinde bulunan kafein ve theobromine, kediler için zararlıdır. Bu iki madde insan bedeninde kolayca sindirilebilir, ancak kediler için aynı durum geçerli değildir. Kediler için zehir görevi gören bu maddeler, karaciğer yetmezliğine neden olur.

Kediler için şeker de önerilmez. Şekerler, kedilerin zehirlenmesine yol açar.

Ton Balığı
Listenin hayati olarak ilk sırasında olmasa da, kedinizin asla kayıtsız kalamadığı bir yiyecektir. Kedinize ton balığı yedirmeyin. İnsanlar için hazırlanmış olan konserve ton balıkları kedinizin beslenmesi için gerekli olan birçok besin maddesine sahip değildir. Ayrıca kedinin çok fazla ton balığı yemesi, kedide cıva zehirlenmesine yol açabilir.

Çiğ et ve balık
Çiğ et ve balık, çok miktarda antibiyotiğe duyarsız bakteri içerir. Aşırı yağ nedeniyle de kedilerin pankreaslarında hastalıklara yol açar.

Çiğ yumurta
Çiğ yumurta, kedilerin bağırsaklarını hasta edecek bakteriler barındırır. Ayrıca çiğ yumurtada bulunan protein, kedilerin vücudunda sindirilemez. Kedinize yumurta vermeyi düşünüyorsanız, pişirin ve mamasına katın.

Soğan ve sarımsak
Soğan ve sarımsak kedilerde hemolitik anemiye ve kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olur. Ayrıca, kedilerde nefes darlığı, ağrı ve renksiz idrara neden olur.

Yaş ve kuru üzüm
Yaş ve kuru üzüm, kedilerde böbrek yetmezliğine ve böbreklerde çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Yaş maya
Mayalı yiyeceklerle ilgili en büyük sorun, yutulduktan sonra büyüyerek bağırsakları tıkamasıdır. Ayrıca maya içinde şeker ve alkol gibi kedilere kötü etki eden maddeler barındırır.

Kafein
Kediler için kafein ölümcül sonuçlara yol açacak bir maddedir ve kafein zehirlenmesinin kediler için panzehiri yoktur. Kafein zehirlenmesi yaşayan kedi huzursuzlaşır, hızla nefes alıp verir, kedide kap çarpıntısı yaşanır ve kasları titrer. Dolayısıyla kediye, kahve, kakao ve çikolata verilmemelidir. Bir diğer kafein içeren gıda olan çay kedi için zararlıdır. Buna ek olarak bazı soğuk algınlığı ilaçlarında ve ağrı kesicilerde de kafein bulunacağından dikkatli olmanız gerekir.

Fındık
Fındık, kedilerin kilo almasına neden olur. İçerdiği protein ve yağlar nedeniyle kedilerin vücutlarında sindirilmesi zordur. Ayrıca içeriğindeki yağlar da kedilerin kusmasına neden olur.

Mantar
Kültür mantarı zarar vermese de, bazı mantar türleri kediler için ciddi problemler doğurabilir. Belirli bir mantar türünün yemek için uygun olup olmadığını kontrol etmek her zaman daha iyidir.

Domates
Olgunlaşmamış domatesler ve bunların yaprakları ve sapları, kediler için zehirli olan tomatin adlı bir maddeye sahiptir. Bu madde kedilerde kusmaya, göz bebeklerinin irileşmesine, iştah kaybına ve diğer birçok hastalığa neden olabilir.

Karaciğer
Kedinin az miktarda karaciğer yemesi sorun oluşturmaz. Buna karşın kedi çok karaciğer yerse A vitamini zehirlenmesi yaşanabilir. A vitamini zehirlenmesi kedinin kemiklerini ciddi oranda etkiler. A vitamini zehirlenmesi belirtileri arasında deforme olmuş kemikler, dirsek ve omuzda kemik büyümeleri ve kemik erimesi bulunur. Ayrıca kedilerde A vitamini zehirlenmesi ölüme yol açabilir.

Ekmek hamuru
Pişmeden önce hamur mayanın etkisiyle şişmeye başlar. İşte bu durum tam da kedinizin midesinde oluşabilir. Kedinin midesinde şişen hamur karnını gerebilir ve şiddetli ağrıya yol açabilir. Ayrıca hamurla etkileşime giren maya kedide alkol zehirlenmesine yol açabilecek derecede alkol üretebilir.

Eğer bu listede yayınlanmayan bir yiyeceği kedinize vermeyi düşünüyorsanız bunu mutlaka veterinerinize danışın..
previous post next article home