Stajyer ehliyeti alkolden dolayı kaptırma geri alma nasıl olur?

alkolden stajyer ehliyeti iptal olanlar, geri alma süresi psikoteknik gerekir mi? stajyer ehliyet alkolden kaptırma geri alma, alkolden ehliyet kaptırma geri alma, stajyer ehliyetini kaptıranlar nasıl geri alır?
stajer ehliyet alkolden


alkolden stajyer ehliyeti iptal olanlar, geri alma süresi psikoteknik gerekir mi? stajyer ehliyet alkolden kaptırma geri alma, alkolden ehliyet kaptırma geri alma, stajyer ehliyetini kaptıranlar nasıl geri alır?


Stajer Ehliyetim iptal oldu yeniden ehliyet alabilir miyim?

Sürücüler için Stajerlik süresi başladığı andan itibaren stajer sürücüler 2 yıl çok dikkat edecekler, trafikte her şey onlar için daha hassas stajer olmayan 1 aday 100 ceza puanını doldurduğunda ehliyetine 2 ay el konulup süre sonunda 35 saat teorik derse katılıp ehliyetini tekrar alabilirken stajer ehliyeti olan sürücüler, 75 ceza puanını doldurduğu an ehliyeti süresiz iptal edilir; bir sürücü kursuna kayıt olup sil baştan eğitimlere katılıp sınavlara girmesi, ayrıca sürücü kursuna kayıt olurken sürücü olur raporunun yanında psikoteknik testine tabi tutulması gerekiyor. Bu testi geçerse kursa kayıt olabiliyor, tabi sadece 75 ceza puanını dolduranlar değil, alkollü araç sürdüğü tespit edilirse (promil 0,20 li aşarsa) Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi, Hız limitlerinin üç defa ihlali, Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi, Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi, Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması, Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir. Ama yeniden kursa kayıt olarak ehliyetinizi tekrar alabilirsiniz.


STAJER EHLİYETİNİZ POLİS TARAFINDAN DAİMİ OLARAK İPTAL EDİLİRSE, AŞAĞIDA YAZILAN HÜKÜMLERE GÖRE İŞLEM YAPILIR.


1- Aday sürücülerin 0,21-0,50 promil arasındaki alkollü iken hususi otomobil kullanıldığının tespiti halinde; sürücü belgesinin daimi olarak iptal edilmesi, ancak idari para cezası uygulanmaması gerekmektedir. Bu durumda olan aday sürücülerinin sürücü kurslarına tekrar müracaatlarında psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi şartı aranması, ancak geri alınma süresi şartının aranmaması gerekmektedir.

2- Aday sürücülerinin hususi otomobil haricinde 0,20 promil ve hususi otomobil dahil 0,50 promil üzeri araç kullanıldığının tespitinde 2918/48. Madde ye göre işlem yapılarak sürücü belgesinin daimi olarak iptal edilmesi, para cezası uygulanması sürücü kurslarına tekrar müracaatlarında psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi ile geri alınması süresi şartının aranması gerekmektedir.

3- Aday sürücünün yönetmeliğin ek 3 maddesinde sayılan a,c,ç,d,e bentleri hükümlerine göre sürücü belgesinin iptali halinde aday sürücülerin sürücü kurslarına tekrar müracaatlarında psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi aranması ancak geri alınma süresi şartının aranmaması gerekmektedir.

4- Aday sürücülük şartlarından dolayı sürücü belgesi iptal edilenlerin belge iptal tarihinden önce aldığı ve sürücü belgesine dönüştürmediği sertifikası var ise sürücü belgesi iptal edilenlerin sürücü belgesi alabilmeleri için iptal tarihinden sonra sürücü kurslarına müracaat ederek alacakları sertifikalarının sürücü belgesine dönüştürülmesi gerekmektedir.

5- Aday sürücünün alkol ve uyarıcı madde denetiminde kolluk kuvvetlerinin teknik cihaz kullanarak ölçüm yapmalarını kabul etmemesi halinde sürücü belgesinin daimi olarak iptal muayenesi ile geri alınma süresi şartının aranması gerekmektedir.


Yeniden kayıt olmak için bekleme süresi var mı?


- 0,21-0,50 promil arasında  alkollü iken hususi otomobil kullanıldığının tespiti halinde geri alınma süresi şartının aranmaması, Ehliyetiniz İptal edildikten sonra vakit kaybetmeyiniz; geri alma süresi şartı aranmaz yani kursa yazılmak için beklemeniz gereken bir süreniz yok. Sadece psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi ile bir Sürücü Kursu'na kaydınızı yaptırabilirsiniz.

- Eğer 0,50 promil ve üzeri alkollü iken, hususi otomobil kullandığınızın tespitinde ise geri alınma süresi şartının aranması gerekmektedir. Psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi ile geri alınma süreniz dolduğunda bir Sürücü Kursu'na kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski