son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM & SPONSORLUK

25 Ekim 2019 Cuma

Yumurta Kabuklarını Atmayın, Yumurta Kabuğunun Ev işlerindeki Faydaları?

Yumurta Kabuklarını Atmayın, Yumurta Kabuğunun Ev işlerindeki Faydaları?

Yumurta kabuğunu direkt çöpe atarız halbuki yumurtanın sağladığı faydaların yanında yumurta kabuğunun faydaları da saymakla bitmiyor. Yumurta kabuğu cilt lekelerinden kemik erimesine kadar birçok alanda sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Peki yumurta kabuğunun faydaları nelerdir? İşte yumurta kabuğunun faydaları.

Yumurta kabuğunun Faydaları

1- Doğal yoldan kıyafetlerinizi beyazlatır:
Beyazlarımız zamanla sararır ve eski beyaz rengini kaybeder. Bizde careyi kimyasal deterjanlarda ararız ama care hemen yanımızdadır. Kıyafetlerinizi beyazlatmakta yumurta kabukları kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını, bir tülbent ile sıkıca sarın ve kıyafetlerinizi beyazlatmak için çamaşır makinesinin içine koyun. Beyazlarınız olduğundan da beyaz olacak ve lekeleri kolayca çıkacaktır.

2- Bahçenizi zararlı böceklerden koruyabilirsiniz:
Çok sevdiğiniz bahçenizi, zararlı böceklerden, salyangozlardan hatta kedilerden korumak istiyorsanız yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını ezip bahçenizin etrafına serpin. Yavaş yavaş zararlı böceklerin kaybolduğunu göreceksiniz.

3- Evde doğal tebeşir hazırlayın: Yumurta kabukları ile çocuklarınız için doğal tebeşir hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir kasede unu sıcak su ile karıştırın ve 1 yemek kaşığı ezilmiş yumurta kabuğu ekleyin. Sonra güzelce karıştırın ve bir macun haline getirin. Eğer renkli olmasını istiyorsanız, istediğiniz renkte renklendiriciyi ekleyin ve tüm karışımı iyice karıştırın. Daha sonra bir kalıba dökün ve üç gün kurumasına izin verin. İşte doğal ve sağlıklı tebeşiriniz hazırlandı.

4- Bitkilerinizi besleyin: Evdeki saksı bitkilerinin toprakları zamanla minerallerini kaybeder ve bitkiniz yetersiz besin almaya başlar. Bitkilerinizi sağlıklı besin kaynaklarından yararlanmasını istiyorsanız, yumurta kabuklarını atmayın. Bir bardak sıcak suyun içerisine yumurta kabuklarını koyun ve 5-10 dakika dinlendirin. Saksıdaki bitkilerinizi bu su ile sulayın. Aynı işlemi bahçenizdeki bitkiler içinde yapabilirsiniz.

YUMURTA KABUĞUNUN DİĞER FAYDALARI
  • Yumurta kabuğu havanda dövülerek toz haline getirilerek kullanılır. Günde yarım tatlı kaşığı kadar tüketmenin faydalı olduğu söylenmektedir.
  • Kalsiyum desteği için yine yumurta kabuğu iyice dövülür ve limon suyu ile karıştırılır. Ağzı kapatılıp 3-4 gün buzdolabında bekletildikten sonra günde yarım tatlı kaşığı tüketilebilir.
  • Cilt lekelerine karşı 1 kaşık yumurta kabuğu, 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık yumurta akı ve 3-4 damla limon suyu ile karıştırılıp yüze sürülür. 20-25 dakika bekletilir ve yüz ılık su ile durulanır.
  • Bu maske lekelere karşı oldukça etkilidir. Cildi yeniler, renk farklılıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve cildin beyaz görünmesini sağlar.
  • Tahriş olmuş cildinize 2 adet yumurta kabuğunu elma sirkesi ile karıştırıp 3 gün beklettikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Herhangi bir doğal çözüm önerisini denemeden önce mutlaka bir uzmana danışmanızı öneririz.
previous post next article home