Bamsı Beyrek kimdir? Bamsı Beyrek’in tarihteki yeri ve önemi

Bamsı Beyrek kimdir? tarihteki yeri nedir? Bamsı Beyrek mezarı nerede? Bamsı ne zaman öldü? Bamsı Beyrek ne demek anlamı ne?
bamsı beyrek


Bamsı Beyrek kimdir? tarihteki yeri nedir? Bamsı Beyrek mezarı nerede? Bamsı ne zaman öldü? Bamsı Beyrek ne demek anlamı ne?


Kuruluş Osman ve Diriliş Ertuğrul dizilerinde yer alan Bamsı Beyrek karakteri tarihte Dede Korkut hikayelerinde geçmektedir. Dizilerde Bamsı Beyrek karakterine Nurettin Sönmez can veriyor.

Bamsı Beyrek Dede Korkut hikâyelerinde, Türk, Azerbaycan ve bazı Altay efsaneleri ile masallarında bahsedilen Türk kahraman. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi adlarla da bilinmektedir. Atının adı Dengiboz veya Bengibozdur.

Bamsı Beyrek, hikâyelerdeki ana karakter olan Salur Kazan’ın en yakın arkadaşıdır. Ayrıca tüm Oğuz beyleri içinde en yakışıklı dört kişiden biridir. Bamsı Beyrek’in adına Dede Korkut hikâyeleri dışında da rastlanır.

Oğuzlar arasındaki iç savaşın anlatıldığı hikâyede, Bamsı Beyrek’in kaçırılmasından da bahsedilir. İç Oğuz ve Dış Oğuz arasında düşmanlık başlamıştır. Bamsı Beyrek’in kendisi İç Oğuz’dan olup karısı Dış Oğuz’dandır. Dış Oğuz beyleri Beyrek’i yanlarına çağırıp kendilerini desteklemesini isterler. Beyrek ise İç Oğuz’un başındaki Salur Kazan’ın en yakın dostudur ve ona ihanet etmez. O zaman Aruz Koca sinirlenir ve Beyrek’i yaralar.

Bamsı Beyrek'i canlandıran Nurettin Sönmez kimdir?

Nurettin Sönmez 24 Temmuz 1978 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Sönmez ayrıca Diyalog İletişim Oyunculuk Okulu ve Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Mavi Kelebekler dizisi ile ilk oyunculuk deneyimini yaşamış, ardından Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisinde oynamıştır.

Bamsı Beyrek karakterine hayat veren Nurettin Sönmez, 1.85 metre boyunda, 90 kilo ve Aslan burcudur.

Nurettin Sönmez’in rol aldığı diziler ve filmler:


2019 Kuruluş Osman Bamsı Beyrek
2014 Diriliş:Ertuğrul Bamsı Beyrek
2013 Tatar Ramazan Ulvi
2013 Osmanlı'da Derin Devlet Gaddar Ali
2012 Bir Zamanlar Osmanlı Gaddar Ali
2011 Mavi Kelebekler Branka Brekoviç

Bamsı Milyonları Ağlatan Şehit babası Sahnesi..

Sitemizde biyografisi yer alan diğer Oyuncular için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski