son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM İLETİŞİM

20 Kasım 2019 Çarşamba

Hurda Araç ÖTV İndirimi Nedir? Hurda Teşviki nasıl olur?

Hurda Araç ÖTV İndirimi Nedir? Hurda Teşviki nasıl olur?

ÖTV indirimi ile sıfır kilometre araç satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği hurda teşviki, 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. İşte 15 bin TL'ye varan indirimlerden yararlanmak için bilnmesi gerenler.

2019 yılında çıkarılan Hurda Yasası kapsamında hurda araç ÖTV indirimi ile 16 yaşından büyük aracınızı hurdaya ayırarak, ÖTV indirimi ile sıfır kilometre araç satın alabilirsiniz. Otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyon gibi pek çok farklı kategoride araçlara uygulanan hurda araç vergi indiriminde son tarih 31 Aralık 2019 olarak belirlendi. Hurda Yasası kapsamında, yaşı ilerlemiş olan araçların trafikten ayrılması sağlanıp imha edilmesi amaçlanıyor.

Bu yasa ile birlikte 16 yaşında ve üzerinde olan araçlar imha merkezlerine teslim edilir ve aracın kaydı trafikten silinirse, araç sahibinin yeni satın alacağı sıfır kilometre araç için 15 bin TL'ye kadar ÖTV indirimi uygulanıyor. Ancak her uygulamada olduğu gibi Hurda Teşviki uygulamasında da birtakım şartların yerine getirilmesi bekleniyor.

Hurda Araç ÖTV İndirimi Şartları Nelerdir?
2018 yılında çıkarılan Hurda Yasası kapsamında, hurda statüsünde bulunan aracını hurdaya ayırıp devletin sunduğu 15 bin TL'ye varan ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Hurda Teşviki 16 yaş ve üzeri araçlar için geçerlidir.
 • ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlar için 15 bin TL, matrahı 70 bin lira ile 120 bin lira arasında olan araçlar için ise 12 bin TL'ye kadar indirim uygulanmaktadır.
 • Hurda Teşviki ile ÖTV indirim uygulamasından yararlanabilecek araçlar: Yarı römorklar için çekiciler, sürücü dahil 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus minibüs, midibüs ve otobüsler, binek otomobil, panelvan, pikap, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon gibi araçlar, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, pikap, kamyonet, kamyon.
 • Motosikletler ve iş makineleri için ÖTV indirimi verilmemektedir.
 • Araçların doğrudan ya da ihracatçılar tarafından ihraç edilip hurdaya çıkarılmasından sonra, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında ÖTV indiriminden yararlanılması mümkündür.
 • Yeni aracın ilk iktisabında gerçekleşen ÖTV'nin belirlenen tutarların altında olması durumunda bu vergi alınmamaktadır.
 • Teşvik değerlendirmesi tescil işleminin yapıldığı yıl dikkate alınmadan, tescil belgesinde yazan model yılında aracın 1 yaşında olduğu varsayılarak yapılmaktadır.
Hurda Araçları Nerelere Teslim Etmek Gerekir?
Hurda teşvikinden yararlanarak 15 bin TL'ye varan ÖTV indiriminden yararlanarak sıfır kilometre araç almak isteyenler, hurdaya ayıracakları araçlarını şu kurum ve kuruluşlara teslim edebilirler:

 • İl özel idareleri
 • Büyükşehir belediyeleri
 • Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlükleri
 • Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Teslim Yerleri
 • Geçici depolama alanları
previous post next article home