Konkordato nedir? Konkordato ilan edilmesi ne demektir?

Konkordato nedir? Konkordato ilan edilmesi ne demektir?

Konkordato ne demektir, konkordato ilan edilmesi nedir? sorularının yanıtı araştırılmaya başlandı. Konkordato da süreç nasıl işler? İşte konkordatoya ilişkin detaylar. Gündemde sıkça yer bulan konkordato ilanlarından sonra binlerce kişi konkordato ilanına ilişkin ayrıntıları araştırmaya başladı.

Konkordato nedir?

Konkordato; borçların yapılandırılarak iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulması, diğer borçlularınsa mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların belirli bir vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle tarafları bağlayıcı hale getiren bir anlaşmadır. İflas talebindeki bütün alacaklılar dilekçeyle başvuru yaparak borçlu hakkında konkordato işlemi başlatılmasını talep edebilmektedir.

Konkordato talebinden sonraki aşamada gerekli belgelerin eksiksiz olduğu tespit edilerek geçici mühlet kararı verilir ve borçlunun mal varlığının muhafaza edilebilmesi için tedbirler alınır. Geçici mühletler, kesin mühletin sonuçlarını doğurmaktadır. Mahkeme geçici mühlet kararı ticaret sicil gazetesi ve Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan portalında ilan eder. Mahkeme, kesin mühlete ilişkin hükmünü geçici mühlet içerisinde verir. Konkordato başarıya ulaşınca borçluya bir yıllık kesin mühlet verilir.
Daha yeni Daha eski