son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM İLETİŞİM

18 Kasım 2019 Pazartesi

Yıldız Kenter kimdir? aslen nereli? kaç yaşında öldü?

Yıldız Kenter kimdir? aslen nereli? kaç yaşında öldü?

Tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Peki, Yıldız Kenter kimdir?

İki yıldır akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Yıldız Kenter yaşamını yitirdi. 91 yaşındaki Kenter dün evinde rahatsızlanmış ve acilen hastaneye kaldırılmıştı.

Yıldız Kenter kimdir?
Yıldız Kenter 11 Ekim 1928'de İstanbul'da dünyaya geldi. Tam adı Ayşe Yıldız Kenter olan tiyatro sanatçısının annesi İngiliz babası Türk'tür. Annesi İngiliz Olga Cynthia Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir.

Yıldız Kenter, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı.

1959'da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu.

Yıldız Kenter, Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

Kariyeri boyunca pek çok ulusal ve uluslararası ödül alan Yıldız Kenter 17 Kasım Pazar günü yaşamını yitirdi.
previous post next article home