Ahmet Akça kimdir? aslen nereli? Turkcell'in sahibi kim?

Turkcell Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Akça kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Turkcell Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Akça kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Yerli otomobil üretecek ortak girişim grubunda Turkcell Grubu yer alıyor. Turkcell'in sahiplerinden Ahmet Akça hakkında merak edilenler.

Yerli otomobili üretecek konsorsiyumda bulunan 5 firmadan biri Turkcell şirketi oldu. Turkcell'in yönetim kurulu başkanlığında Ahmet Akça bulunuyor.

Turkcell'in kurucu ortakları, daha önceden Telecom Finland Ltd. olarak bilinen ve şu anda TeliaSonera'nın sahip olduğu Sonera Holding, Çukurova Grubu ve MV Holding'dir.

Çukurova Grubu Türkiye'nin önde gelen grupları arasında yerini korumaktadır. 2002 yılının Aralık ayında Finlandiyalı telekom hizmetleri sağlayıcısı Sonera Corporation ve İsveçli telekom operatörü Telia şirketlerinin birleşmelerinin ardından kurulan TeliaSonera ise, özellikle İskandinav pazarlarında faaliyet gösteren güçlü bir operatördür.

Türkiye'de GSM altyapısının ve Turkcell'in kuruluşu, operasyonel hayata geçmesi ve servislerin geliştirilmesi aşamasında, Sonera Holding'in mobil iletişim, Çukurova Grubu'nun ise yaygın pazarlama ve dağıtım deneyimlerinden geniş ölçüde faydalanılmıştır.

Turkcell'in çıkarılmış sermayesi 2.200.000.000 TL nominal değerde olup, her bir hisse senedi 1 TL nominal değerli ve 2.200.000.000 adet hisseyi içermektedir.

Turkcell hisse senetleri 11 Temmuz 2000 tarihinden bu yana, Borsa İstanbul'da hisse senedi, New York Borsası'nda ise ADS şeklinde işlem görmektedir. Halen 2 ADS 5 hisse senedini temsil etmektedir.

Ahmet Akça Kimdir?

Ahmet Akça 1959’da dünyaya gelmiştir. Ahmet Akça, SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atanmıştır. 1981-1988 yılları arasında cam ve gıda sektörlerinde Dış Ticaret Müdürü olarak görev alan Akça, 1988'de uluslararası bir dış ticaret şirketinde üstlendiği Genel Müdürlük görevini 1992 yılına kadar sürdürmüştür. Daha sonra kendi işini kuran ve halen bu işi yürütmekte olan Ahmet Akça, lojistik hizmetleri veren Akça Lojistik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Ocak 2010'da Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nin kuruluşunda Mütevelli Heyeti Üyesi olarak yer alan Akça, Kasım 2011'den bu yana aynı üniversitede Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde eğitimine bir süre devam eden Akça, Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Bölümü'nden mezun olmuştur.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski