Ahmet Nazif Zorlu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Ahmet Nazif Zorlu kimdir? aslen nereli? ne mezunu? hangi şirketlerin sahibi? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Ahmet Nazif Zorlu


Ahmet Nazif Zorlu kimdir? aslen nereli? ne mezunu? hangi şirketlerin sahibi? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Yerli otomobil üretimi ile ilgili yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada "Şimdi size ortak girişim grubunda yer alan 5 şirketimizi teker teker açıklıyorum. O babayiğitleri harf sırasına göre açıklayacağım. İlki Anadolu Grup. Temelleri 1950 yılında atılan grubumuz 50 bin çalışanı ile Türk ekonomisine çok önemli katkıları var. Harf sırasına göre ikinci baba yiğidimiz, BMC grup. Yarım asırlık bir geçmişe sahip. Üçüncü babayiğidimiz, Kıraça Holding'dir. Yarım asrı aşan bir birikimi var. Dördüncü babayiğidimiz Turkcell grubu. Beşinci babayiğidimiz Zorlu Holding'dir." Cümlelerini kullandı. 1953 yılında kurulan Zorlu Holding Denizli'de üstlenmiş bir firma. Tekstilden madenciliğe kadar hemen her alanda faaliyete olan Zorlu Holding'in sahibi Ahmet Nazif Zorlu. Ahmet Zorlu Zülal Zorlu ile evli. Ahmet Nazif Zorlu ile eşi Zülal Zorlu'nun uzun soluklu evliliklerinden 3 çocukları var.

AHMET NAZİF ZORLU KİMDİR?

1953 yılında kurulan Zorlu Holding Denizli'de üstlenmiş bir firma. Tekstilden madenciliğe kadar hemen her alanda faaliyete olan Zorlu Holding'in sahibi Ahmet Nazif Zorlu.


Ahmet Zorlu Zülal Zorlu ile evli. Ahmet Nazif Zorlu ile eşi Zülal Zorlu'nun uzun soluklu evliliklerinden 3 çocukları var. Ahmet Nazif Zorlu 15 Eylül 1946 tarihinde Denizli Babadağ'da doğdu. 2 kardeşi daha olan Ahmet Nazif Zorlu'nun babası Mehmet Zorlu’dur. Denizli'de ailesinin ürettiği çarşafları satarak ticarete başlayan Ahmet Nazif Zorlu, bugün Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanlığına kadar gelmiştir. İlkokulu yarım bırakıp çalışmaya başlayan Ahmet Nazif Zorlu, Vestel şirketinin de sahibi.

Güney Afrika, ABD'de de yatırım yapan Zorlu, Forbes Dergisi'nin 2006 "Milyarderler Listesi"nde 1 milyar dolarlık servetiyle 620. sırada yer aldı. Ahmet Nazif Zorlu, ada sahibi olan işadamları arasında da var. Uzan ailesine ait olan ve TMSF tarafından 2005 yılında satışa çıkarılan Zeytin Adasını 15 milyon 250 bin TLye satın almıştı. 1997 yılının başında bankacılık lisansı sahibi olan Zorlu Holding, Özelleştirme İdaresi'nden DenizBank’ı satın aldı. 28 Eylül 2012 itibarıyla da Deniz Bank’ı Rusya’nın en büyük ve köklü bankası Sberbank’a satmıştır. 12 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da yapılan oğlu Emre’nin Nikah töreninde başbakan Recep Tayyip Erdoğan şahitlik yaptı. 2013 yılında İstanbul Zincirlikuyu’ya “Zorlu Center” adında bir büyük AVM yaptırdı.

Zorlu Holding’in grup şirketleri:

Zorlu Tekstil Grubu
Vestel Şirketler Grubu
Zorlu Gayrimenkul Grubu
Zorlu Enerji Grubu
Mehmet Zorlu Vakfı
Zorlu Air
Zorpet
Jules Verne
Zorlu Grand Hotel
Meta Nikel Kobalt Madencilik

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski