26 Aralık 2019 Perşembe

Hakmar market kimin? kime ait? sahibi kim?

Hakmar market kimin? hakmar marketin sahibi kim? Hakmar Marketler Zinciri kime ait?

Hakmar market kimin? hakmar marketin sahibi kim? Hakmar Marketler Zinciri kime ait?

HAKMAR'ın sahibi İsa Albayrak verdiği bir röportajda kendini şöyle anlatmıştı..

1968 yılında Sivas Suşehri’nde doğdum. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım. Hazırlık sınıfının ikinci yıl tekrarında dış politikaya ve dış basına merak salmıştım. Bu merakımı yaşayabileceğim okul olarak gördüğüm için İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni tercih ettim. O günkü adı Basın Yayın Yüksek Okulu idi.

SEYYAR GÜMÜŞ TAKI SATTIM
Okulda tüm derslere devam zorunlu değildi. Birkaç arkadaş ticaret yapalım diye düşündük. Hem bir işletme kuracak paramız yoktu, hem de üniversiteye zaman ayırmamız lazımdı. Birer James Bond çanta alıp seyyar gümüş takı satmaya başladık. Okulda, okul dışında halkın kalabalık olduğu yerlerde açardık çantalarımızı. Üsküdar meydanında Mihrimah Sultan Camii avlusunda öğleden sonra 14.00 ile 18.00 arası her gün gümüş takı sattım. Belli bir müşteri kitlem oluşmuştu.

Satışlarınız nasıldı, iyi kazandınız mı?
Tüm okul masraflarımı karşılamanın haricinde 40 bin mark param olmuştu. 1992 yılında evlendim ve evimin tüm ihtiyaçlarını kendi paramla aldım. Ama eşim düzenli bir hayat isteyince seyyar satıcılığı bıraktım.

HABER PROGRAMCISIYDIM..

Eğitimini aldığım işi yapayım dedim ve Türkiye’nin ilk özel radyolarından 107.6 Akra FM’de çalışmaya başladım. Akra FM çok güçlüydü. Hem saat başı haberlerini hem de haftanın iki günü Olaylar ve Yorumlar adında bir haber program hazırlıyordum. Gündemdeki ekonomik, siyasi, sosyal olayların canlı yayın bağlantıları ile desteklendiği bir programdı ve çok ses getiriyordu. İki yıl devam ettim. Ama ticaretten sonra mesaili çalışmak, maaş için ay sonuna kadar beklemek zor geldi. Tekrar ticaret yapmaya karar verdim.

TİCARETİN TOZUNU YUTMUŞTUM..
Ne ticareti yaptınız?Ticaretin tozunu yutmuş bir insan kolay kolay başka bir iş yapamıyor. 1994 yılında Ümraniye’de küçük bir işyeri açtım. O yıllarda hayatımıza girmeye başlayan cep telefonlarının yanı sıra gümüş takı da sattım. Radyoculuk yaparken edindiğim bilgi birikimi ve çevre hayatımda hep önemli rol oynadı.

TÜRKİYE’DE MARKETÇİLİK YOKTU..

Hakmar marketlerin hikayesi bir radyo programı ile mi başladı?

Akra FM’de programlarımdan birinde yurt dışından gelen bir iş adamı konuğum, Türkiye’de perakende mağaza zincirlerinin açılmaya başlayacağı bilgisini vermişti. Halamın oğluna bu bilgiyi aktarmış ve bakkalcılığı büyütmesini söylemiştim. Halamın oğlu da bana, “Gel bu işi birlikte yapalım” dedi.

O yıllarda İstanbul’da Yenibosna’da bir Metro mağazası vardı. Bazı bölgelerde Ordu Pazar’ları ve Gima’lar bulunuyordu. Evimiz ile işimiz yakın olsun diye Pendik’te ilk marketimizi açmaya karar verdik. Toplam beş ortak bir şirket kurduk ve 1997 yılında 270 metrekarede ilk mağazamızı açtık.

Radyoculuk yaparken geniş bir çevre edinmiştim. Marketin açılışına belediye başkanları, basın mensupları, milletvekilleri ile birlikte 3 bin kişi gelmişti.

KUYRUKLAR DIŞARI TAŞIYORDU..
Halkın ilgisi o kadar büyüktü ki, kasa kuyrukları market dışına taşıyordu. Halkın üzerinde çok iyi bir intiba bıraktık ve bunu korumaya gayret ettik. İş yaptığımız her sektörde bu intiba devam etti. 2003 yılında 2 bin metrekarelik yeni bir mağaza daha açtık. En ileri teknolojiyi kullanmaya, profesyonel bir işletmecilik yapmaya başladık. Sektörde ciddi anlamda öne çıktık. Bundan sonra peş peşe zincir marketlerimizi açtık. Pendik’in market markası olmuştu Hakmar. 2007 yılına kadar süpermarket bazında büyüdük. Bu tarihten sonra sokak aralarına inmeye, ev hanımları için daha kolay ulaşılabilir olmaya karar verdik ve discount market işi yapmaya başladık.
previous post next article home