3 Aralık 2019 Salı

Kulucahisar Kalesi nerededir?

Kulucahisar Kalesi nerededir?

Kuruluş Osman dizisinde ''keferenin askersiz bıraktığı'' kale olarak anılan Kulucahisar Kalesi son günlerde en çok aranan kelimelerden biri. Vatandaşlar ve Kuruluş Osman izleyicileri Kulucahisar Kalesi'nin nerede olduğunu merak ediyor. Peki, Kulucahisar Kalesi nerededir?

Kuruluş Osman dizisinde sıklıkla zikredilen Kulucahisar Kalesi binlerce vatandaş tarafından merak ediliyor. Gerçek olup olmadığını ve hangi şehirde olduğunu merak eden izleyiciler araştırma yapıyor. Peki, Kulucahisar Kalesi nerededir?

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş Osman dizisi milyonlarca kişinin ilgisini çekti. Yayınlanır yayınlanmaz ilgi gören dizede geçen isimler ve mekanlar bir hayli merak konusu oldu. Özellikle de dizide sözü geçen Kulucahisar Kalesi’nin gerçekte var olup olmadığı araştırılmaya başlandı.

Kulucahisar Kalesi nerededir?
Osman Bey’in Kayı Boyu’nun başına geçmesinin ardından fethettiği ilk yer Kulucahisar Kalesi’dir. Kulucahisar Kalesi: Söğüt ile İnegöl arasında yer almaktadır.

Osman Bey, İnegöl Fethi ve Bizans Tekfuru’nu bölgeden dışarı atmak için Kulucahisar Kalesi’ni almak istiyordu. Osman Bey dünyaca ünlü bir konuşmasını Kulucahisar Kalesi’ni almadan önce yaptı.

Osman Bey’in konuşması şöyleydi:

"Yiğitlerim, alplerim, beylerim, gayemiz İslam sancağını Rum diyarında dalgalandırmaktır. Şerefle bize bahşedilen görev için, Allah için, şehadet bizim yoldaşımızdır. Biz Kayılar ölümden değil gafletten korkarız. Birliği düşman değil hainler bozar. Emmim Dündar yaşlıdır obada durması münasiptir. Bu yüzden gönderilmiştir. Düştüğümüz pusunun mümessileri imdi yine hainlikleriyle kefereye pusu attırmıştır. Öyle bizleri yok etmek bu diyardan silmek için dört gözle beklerler. Bundan keyri içimizde ayrılık olmayacak. Birliğimize zeval getiren, gazamızda ikilik çıkaran her kim olursa olsun puzatımdan nasibini alır, kara toprakla tanış olur. İmdi sefer vaktidir. İstikametimiz keferinin askersiz bıraktığı Kulucahisar Kalesi’dir. Gazamız Mübarek olsun."
previous post next article home