Necip Hablemitoğlu kimdir? aslen nereli? ne zaman öldü?

Necip Hablemitoğlu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında ne zaman öldü? Necip Hablemitoğlu biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Necip Hablemitoğlu


Necip Hablemitoğlu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında ne zaman öldü? Necip Hablemitoğlu biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Alman Vakıfları davalarında hazırladığı raporlarla adından söz ettirmişti. İşte, Necip Hablemitoğlu hakkında merak edilenler.

Faili meçhul bir cinayete kurban giden, Ankara'da evinin önünde silahlı saldırıda hayatını kaybettiğinde henüz 48 yaşında olan Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu hakkında tüm merak edilenler.

NECİP HABLEMİTOĞLU KİMDİR?

Necip Hablemitoğlu 28 Kasım 1954 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Evinin önünde uğradığı suikast sonucu 18 Aralık 2002 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Hablemitoğlu, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1977-1978 yıllarında "Dilde, Fikirde, İşde Birlik" adlı aylık bir dergi yayımladı. Uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda basın müşaviri olarak çalıştıktan sonra Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Evli ve iki kız çocuğu babası olan Necip Hablemitoğlu Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili olarak çalışmalar yapmıştır. Orta Avrupa ve Balkanlar'da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri konularında alan çalışmaları yürütmüş, ve bu konularda çeşitli projelerde aktif rol almıştır. Çalışma alanına ilişkin çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Hablemitoğlu, öldürüldüğü 18 Aralık 2002 tarihine kadar Ankara Üniversitesi'nde doçent doktor öğretim görevlisi olarak yirmi yıl süresince Atatürk ilkeleri ve devrim tarihi derslerini verdi.


Kendisi gibi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu ile evli, Kanije (Kanije, Osmanlı devletinin en batıdaki kalesi) ve Uyvar (Uyvar, Osmanlı'nın en kuzeydeki kalesi) adında iki kız çocuk babası idi.

KÖSTEBEK NE ZAMAN BASILDI?

Öldürüldüğü için tamamlayamadığı Köstebek isimli araştırma kitabında Gülen hareketinin örgütlenmesini yazdı. Kitap, vefatından sonra bitirilememiş haliyle yayınlandı.

Ölümünden sonra 2002 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür fakat eşi ödülü almayı kabul etmemiştir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski