TOGG kimin? 5 babayiğit kim? Yerli Otomobili kimler yapıyor?

TOGG kimin? 5 babayiğit kim? Yerli Otomobili kimler yapıyor?
TOGG Üreticileri


TOGG Kimin? Yerli otomobili kimler yapıyor? yerli otomobil yapımında olan şirketler hangisi? Türkiye'yi gururlandıran yerli otomobil projesinde 5 babayiğit var.


Türkiye'nin merakla beklediği gün için geri sayım başladı. Türkiye'nin ilk yerli otomobili 27 Aralık cuma günü görücüye çıkacak. 2011 yılından beri gündemde olan yerli otomobilin projesine ise 2017 yılında başlandı.

27 Aralık cuma günü görücüye çıkacak olan yerli otomobil için geri sayım başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tarih atıp sosyal medyadan yerli otomobil önündeki pozunu paylaştı.

Her gün 14.30'da bir parçası tanıtılacak: Tweette ayrıca “Türkiye'nin Otomobili ile tanışmak için geri sayım başladı… Her gün 14.30'da yeni bir detayı keşfetmek için bizi takip etmeye devam edin.” ifadesine yer verildi.

Otomobilin fiyatı ile ilgili tahminler 150 bin TL ile 200 bin TL arasında değişeceği yönünde.

Daha önce de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOGG Yönetim Kurulu başkan yardımcıları Taha Yasin Öztürk ile Tuncay Özilhan, TOGG Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Nazif Zorlu, Ahmet Akça ile BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk ile yerli otomobilin brandalı fotoğrafını paylaşmıştı.

“Türkiye'nin Otomobili”nin ön gösteriminin 27 Aralık’ta Gebze’de yapıldı.

Yerli Otomobil Tanıtımı İzle
Yerli otomobili kimler yaptı?
2011'den beri gündemde olan yerli oto için süreç 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hızlandı. 2017'de Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü imzalandı. Yerli otomobilin 5 babayiğidi elini taşın altına koydu. Yerli otoyu yapan şirketler şunlar:

- Anadolu Grubu, Tuncay Özilhan Kimdir? (tıklayın)
- BMC, Ethem Sancak Kimdir? (tıklayın)
- Kıraça Holding, İnan Kıraç Kimdir? (tıklayın)
- Turkcell Grubu Ahmet Akça Kimdir? (tıklayın)
- Zorlu Holding Ahmet Nazif Zorlu Kimdir? (tıklayın)


Projedeki '5 babayiğit'in yanı sıra TOBB da ortak oldu. 31 Mayıs 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu.

Şirkette Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 19'ar, TOBB yüzde 5 payla yer aldı. TOGG CEO'luğuna Haziran 2018'de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze'deki Bilişim Vadisi'ne taşındı.

- Yerli otomobil ceosu Mehmet Gürcan Karakaş kimdir? (tıklayın)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski