Yoğurt kaç kalori? Yoğurdun besin değerleri ve kalorisi ne kadar?

Yoğurt kaç kalori? Yoğurdun besin değerleri ve kalorisi ne kadar?
yoğurt kalori


YOĞURT KAÇ KALORİ?

Yoğurt, sütün yoğurt kültürü ile fermente edilmesiyle elde edilen bir süt ürünüdür. Protein ve kalsiyum sağlar ve sağlıklı bağırsak bakterilerini artırabilir. Bazı yoğurtlar, bağırsakların sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek, probiyotikler olarak bilinen aktif ve canlı bakteriler içerir. Yoğurt kalsiyum, B6 ve B12 vitaminleri, riboflavin, potasyum ve magnezyum içerir. Peki yoğurt kaç kaloridir? İşte yoğurdun besin değerleri.

100 gram yoğurtta aşağıdakiler bulunur:


Su: 83,56 g
Enerji: 73 kcal
Protein: 9.95 g
Toplam yağ: 1.92 g
Karbonhidrat: 3.94 g
Lif: 0 g
Toplam şeker: 3,56 g
Kalsiyum: 115 mg
Demir: 0.04 mg
Magnezyum: 11 mg
Fosfor: 137 mg
Potasyum: 141 mg
Sodyum: 34 mg
Çinko: 0.6 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 0.8 mg
Tiamin: 0.04 mg
Riboflavin: 0.23 mg
Niasin: 0.2 mg
B-6 Vitamini: 0,06 mg
Folat, DFE: 12 µg
B-12 Vitamini: 0.52 µg
A Vitamini, RAE: 90 µg
A Vitamini, İÜ: 309 İÜ
E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.04 mg
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
K Vitamini (filokinon): 0.2 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 1.23 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.49 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.08 g
Yağ asitleri, toplam trans: 0,06 g
Kolesterol: 10 mg
Kafein: 0 mg

Yoğurt kilo aldırır mı?

Sağlıklı besleme için gerekli olan aminoasitleri, vitaminleri ve mineralleri içeriğinde bulundurur. Bu maddeler aynı zamanda metabolizmayı düzenleyerek zayıflamaya yardımcı olur. Yani anlayacağınız kilo aldırma gibi bir özelliği yok. Yoğurt içeren diyet listelerinde kilo verme ve zayıflamak daha etkilidir. Vücudun eksik olan besinlerini karşılayarak diyet sırasında bedenin halsiz düşmesini engeller.

Faydaları ve Zararları?

Yoğurt zararlı bakteriler etkisiz hale getirir, yüksek tansiyonu önleyebilir. Marmara Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu, yoğurdun diş mineleri için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanmaz riskinizi azaltır. Özellikle aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz altında şişme ve morarmalar yoğur sayesinde giderilebilir. Yoğurdu gözün altında kararmış kısma 15 dakika kalacak şekilde uygulayın. Bu kararmaları ortadan kaldıracaktır. Yoğurdun genel anlamada sağlık açısından bir zararının olduğunu söylemek mümkün değildir. Aşrı yoğurt tüketimi ishal gibi sorunlara neden olabilir. Çok aşırı derecede yoğurt tüketimi bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski