Deprem Duası nedir? Türkçe Arapça okunuşu nasıldır?

Deprem duası nedir? zelzele duası, deprem anında okunacak deprem duası arapça türkçe okunuşu nasıldır? deprem duası cübbeli, nihat hatipoğlu deprem duası video izle..
Deprem Duası

Deprem duası nedir? zelzele duası, deprem anında okunacak deprem duası arapça türkçe okunuşu nasıldır? deprem duası nasıldır?


Zelzele Duası:

Okunuşu: "Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî."

Manası: "Allahım, önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, üstümden ve altımdan gelebilecek, afetlerden (zelzele gibi) felaketlerden azametine sığınırım."

Açıklama: Yüce Peygamberimizin (s.a.v) öğretmiş olduğu bu duayı okumuş olan kimse, altı cihetten (önünden, arkasından, sağından, solundan, üstünden ve altından) gelebilecek felaketlerden, bela ve kazalardan Allah’ın yüce kudret ve azametine sığınmış olur.


Deprem anında okunması gereken dualar

Deprem, sel, kasırga gibi felaketler anında dua mü'minin en önemli sığınağı. İlahiyatçılar deprem anında, korunmak için öncesinde ve sonrasında Salâten Tûncina duasının okunabileceğini söylüyor. Günlük virdlerimiz arasında olan salavat-ı şeriflerimize ehemmiyet vermeli. Peygamberimiz'in (s.a.v) bu tarz felaketler için yaptığı dualardan bazıları şunlar:

- Allahümme lâ tektülnâ bi gadabike velâ tühliknâ bi azâbike ve âfinâ kable zâlik.
(Allahım, bizi gazabınla öldürme. Azabınla helâk etme! Bunlardan önce bize afiyet ver.)

- Bismillahi lâ yedurru mea ismihî şey'in fil ardi ve lâ fi's-semai.
(İşime) Allahın adıyla başlarım. Onun ismi ve yardımı olduktan sonra ne yeryüzü ve ne de gökyüzünün hiçbir bela ve sıkıntısı zarar vermez.

- Rabbî küllü şey'in hâdimüke, Rabbî fe'hfaznâ ve'nsurnâ ve'rhamnâ
Ey Rabbim her şey senin hizmetindedir. Sen bizi koru, bize yardım et ve bize rahmet et.

Deprem Duası nedir? Türkçe Arapça okunuşu nasıldır?

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski