17 Ocak 2020 Cuma

Nüfus cüzdanı yenileme parası ne kadardır? Yeni kimlik ücreti nereye yatırılır?

Nüfus cüzdanı yenileme parası ne kadardır? Yeni kimlik ücreti nereye yatırılır?


Yeni nüfus kimliği yenileme süresinin uzatılması sonrasında pek çok vatandaş yeni kimlik kartlarının başvuru ücretlerinin ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Bu bağlamda nüfus cüzdanı yenileme parası ne kadardır ve yeni çipli kimlik parası nereye yatırılır soruları internette en fazla araştırılan başlıklar arasında yerini aldı. İşte yeni kimlik kartları ile ilgili tüm merak edilenler.

Sosyal medya platformlarında yapılan 2020 yılında kimlik yenileme işlemlerinin son bulacağı iddialarına bakanlık tarafından cevap gecikmemişti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre kimlik yenileme işlemlerinin süresi 2023’e kadar uzatıldı. 2020 yılına girilmesine az bir süre kala bakanlık verilerine göre büyük bir çoğunluk halen yeni kimlik başvurusu yapmadı ve almadı.

Kimlik değiştirme ücreti ne kadar?
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünün resmi intenet sitesinden açıklanan listeye göre 2019 şubat ayı itibari ile kimlik yenileme ücreti 22,50 TL olarak belirlendi. Bu ücretin tek istisnai durumu ise doğum sebebi ile çıkarılan kimlik kartlarıdır. 2020 fiyatları ise 22,50 TL’den 27,58 TL’ye çıkarıldı. Aralık ayı sonrasında ödenecek kimlik yenileme ücreti 27,58 TL’dir.

Yeni kimlik kartı nasıl çıkarılır?
Kimlik yenileme işlemleri birkaç adımdan oluşmaktadır. İlk adım olarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü resmi intenet sitesi üzerinden veya Alo 196’dan kimlik randevusu alınması gerekmektedir. Randevu alınmadan da gidilebilmektedir ancak çok fazla insan kimlik yenileme başvurusunda bulunduğu için saatlerce sıra beklemek gerekmektedir. randevu alındıktan sonra gerekli belgeler ve evraklar bulunmaktadır.

Bu evraklar şu şekildedir;
  • Nüfus cüzdanı veya kimlik tespitinin yapılmasını sağlayan başka bir resmi belge ya da kimlik
  • 1 adet biyometrik fotoğraf 
  • eni kimlik harcının yatırıldığına dair dekont (Kimlik harcını intenetten yatırdıysanız, İnteraktif Vergi Dairesinde işlem sonunda gösterilen belgenin çıktısı da dekont yerine geçmektedir.)
Gerekli belgeler de tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde nüfus müdürlüğüne gidilerek yenileme işlemi başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru sırasında parmak izi ve imza öneği alınarak sisteme girilmektedir. Eski nüfuz cüzdanı ise bir delgeçle delinerek iptal edilir ve yeni kimlik teslim edilene kadar geçici kimlik verilir.

Yeni kimlik kaç günde gelir?
Başvuru işlemi sonrasında yeni kimlik kartları hemen teslim edilmez. Bunun sebebi kimlik kartlarının sadece Ankara’da üretilmesidir. Ankara’da üretilen kimlik kartları buradan dağıtıma giderek PTT üzerinden teslim edilmektedir. Bu sebepten dolayı kimlik kartlarının bulunulan bölgeye göre ortalama 7 iş günü içerisinde teslimatı gerçekleşir. Yeni kimlik kartları bulunulan il veya ilçenin PTT şubesine teslim edildikten sonra görevli kişilerce eve teslimatı gerçekleşir. Ancak adreste bulunmadığınız durumlarda görevli ikinci kez gelmektedir. Bu seferde kapıya gerekli bilgilendirme yazısını asarak kimlik kartını PTT şubesinden almanız gerektiğini bildirir. Bilinmelidir ki kimlik kartları yalnızca üzerine yazılan isime teslim edilir. Akrabalık derecesi ne olursa olsun başka kimseye teslim edilmez. Kimlik kartları 7 gün süre ile PTT’de bekletilir alınmayan kimlik kartları Nüfus Müdürlüğüne gönderilir, burada da 20 gün bekletilen kimlik kartı alınmadığı takdirde tekrar Ankara’ya gönderilerek imha edilir.

Başvuru işlemi nasıl takip edilir?
Başvuru işlemleri NVİ’ye ait intenet sitesi üzerinden veya e-Devlet sistemi üzerinden takip edilebilmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden kimlik kartı takibi yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz.

Yeni kimlik kartları kaç yıl geçerli?
NVİ’nin resmi intenet sitesinde yapılan açıklamaya göre çipli kimlik kartları başvuru tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.
previous post next article home