Süleyman Soylu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Süleyman Soylu kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Süleyman Soylu


Süleyman Soylu kimdir? aslen nereli? kaç yaşındayım? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


SÜLEYMAN SOYLU NERELİ?

Süleyman Soylu 1969 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa'da dünyaya gelmiştir. Aslen Trabzon'ludur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa'da tamamladı. Lise eğitimini Plevne Lisesi'nde tamamlandıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezun oldu.

Türkiye siyasetine ilk olarak 1987 yılında adım attı. Demokrat Parti ve Adalet Partisi çizgisindeki aile geleneğini devam ettirerek merkez sağ Doğru Yol Partisi'nin (DYP) Gençlik Kolları'nda göreve başladı.

1987-1990 arası, DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi.

1989′da okul arkadaşlarıyla ortaklaşa kurduğu bir ortak ticaret hayatına atılan Süleyman Soylu, 1995 yılında kendi kurduğu şirketiyle siyasi hayatının yanı sıra halen ticari hayatını sürdürmektedir. Meslek kariyerine ilk olarak 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında başladı.

1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 17 Temmuz 1995 tarihinde ilçe teşkilatının başına geçti. 25 yaşında Türkiye'nin en genç ilçe başkanı ünvanını aldı. Dört yıl sonra 29 Nisan 1999'da İstanbul il başkanlığı görevini geldi ve 2002 Genel Seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya kadar bu görevi yürüttü.

Doğru Yol Partisi'ndeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller'in partili genç gözdelerinden oldu.

DYP'nin 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri ANAP'la birleşme çabaları analiz Demokrat Parti ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar'ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda Süleyman Soylu 800 oyun 529'unu alarak genel başkanlığa seçildi.

15 Kasım 2008'de Nevval Sevindi ve Refaiddin Şahin'in de aday olduğu DP 9. Olağan Kongresi'nde 993 oy herhangi oyun 922'sini alan Süleyman Soylu, genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009 Yerel Seçimleri, hedefinin 2007 Genel Seçimleri'nde elde yüzde 5,4'lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi ve “Yüzde 5,4'ün altında kalırsak çekilirim” dedi. Yerellerde il genel meclisi oylamasında yüzde 4 oy alınca Süleyman Soylu, seçimin ertesi günü açıklamada “Ben bildiğiniz siyasetçilerden değilim” diyerek istifa olmayacağını ve kongrede aday olmayacağını açıkladı.

5. Büyük Kongre'de 3. tur önerme adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bu süreçten sonra, ülke çapındaki üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye'nin bir çok bölgesinde konferans ve panellere katılın.

Ancak kısmen tabanının ısrarlarına dayanamayan Süleyman Soylu, 12 Mayıs'ta bu kararını değiştirdiğini ve tekrar aday olacağını açıkladı.

12 Eylül Referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye'nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu gören Süleyman Soylu, "Demokrasi Buluşmaları" adlı bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile birlikte Türkiye'yi dolaşarak "evet" oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı . Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan olduğu DP'den ihraç edildi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından aktif siyasete yeniden davet edilen Süleyman Soylu 5 Eylül 2012 tarihinde AK Parti Genel Merkezi'nde genişletilmiş grup toplantısında düzenlenen törenle resmi olarak AK Parti'ye katıldı.

30 Eylül 2012'de AK Parti MKYK'sına, müteakiben Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 7 Haziran ve 1 Kasım Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Trabzon Milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 - 01 Eylül 2016 tarihleri ​​arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. 01 Eylül 2016 tarihinden 3 Haziran 2023 tarihinde kadar İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. 4 Haziran 2023 tarihinde İçişleri Bakanlığı görevini Ali Yerlikaya'ya devretmiştir.

Süleyman Soylu, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, Ak Parti tarafından İstanbul 2. Bölgeden aday gösterilmiş ve 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Süleyman Soylu'nun, bir kız bir de erkek çocuğu vardır.

Sitemizde biyografisi yer alan diğer Bakanları görmek için tıklayın

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski