Turşunun faydaları ve zararları, Turşu suyu kilo verdirir mi?

Turşunun faydaları, turşu yemenin zararları, turşu kilo verdirir mi, pancar turşusu neye iyi gelir, şeker hastaları turşu yiyebilir mi? turşu neye iyi gelir?
turşunun faydaları


Turşunun faydaları, turşu yemenin zararları, turşu kilo verdirir mi, pancar turşusu neye iyi gelir, şeker hastaları turşu yiyebilir mi? turşu neye iyi gelir?


Turşunun Faydaları Nelerdir?

Turşunun faydaları içerisinde bulunan meyve ve sebzelerden gelmektedir. Lahana, salatalık, kornişon, acı biber, patlıcan, kabak, domates, biberiye, pancar, nohut, yeşil fasulye, kuru fasulye gibi turşular birçok çeşit vitamin ve minerali bünyesinde barındırır. Bu turşuların tüketilmesi özellikle kış dönemlerindeki kısıtlı beslenme için oldukça önemlidir.

Turşunun Yararları

 • Üşütme ve soğuk algınlığının ortaya çıkmaması için bedene direnç sağlar.
 • Bedenin savunma sistemine güç katar.
 • Kandaki şeker oranının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Kasların fazla yorulması sonucu oluşan ağrıları hafifletir.
 • İçerisinde bulunan antioksidanlarla kanser oluşumuna karşı savaşır.
 • Metabolizmayı hareketlendirir daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo verdirip zayıflatır.
 • Kabızlığın hafifletilmesinde önemli katkıda bulunur.
 • Kalp damar sisteminin daha verimli ve sağlı çalışmasına yardım eder.


Turşunun Zararları Nelerdir?

Turşunun zararları içerisindeki tuzlu ve asidik yapıdan gelmektedir. Aşırı tüketildiğinde vücudu yoracak derecede tuz ve asit barındıran turşunun yarar sağlayabilmesi adına az miktarlarda ve bol su ile tüketilmesi gerekir.

Turşunun Zararlı Etkileri

 • Tuz oranı fazla olan turşular tüketildiğince damarlara uygulanan kan basıncı yükselir bu nedenle tansiyonda artışa neden olur. Bu da yüksek tansiyon ve kalp problemi yaşayanlarda beyin kanaması, inme ve kalp krizi riskini yükseltir.
 • Ayrıca aşırı derece tuz alımı vücutta ödem oluşmasına ve böbreklerin işlevini yerine getirememesine neden olur.
 • Asit oranının yüksek olması aşırı tüketildiğinde mide sorunlarına neden olur.
 • Normal şartlarda kullanılması ishale neden olur ve vücudun su ihtiyacı ortaya çıkar. Bu nedenle bol su ile tüketilmesinde fayda vardır.
 • Turşunun aşırı miktarda tüketilmesi nedeniyle kalsiyum emilimi azalır ve kemik sağlığı açısından zararlı bir etki ortaya çıkar.

Turşu Suyu Kilo verdirir mi? Zayıflamaya Yardım Eder mi?

Turşu suyu zayıflamaya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. İçerisinde kalori oranı düşük olduğundan kilo yapıcı bir etkisi yoktur. Bunun yanında turşu suyu metabolizmadaki hızlanmayı artıracağından daha çok enerji harcamanıza neden olur ve daha hızlı kilo verip zayıflarsınız.


Acı Biber Turşusu Kilo Verdirir mi?

Acı biber turşusu zayıflatır mı sorusuna evet zayıflatır gibi basit bir cevap verilebilir. Ancak acı biber turşusu neden zayıflatır önemli olan bu bilgiye sahip olmaktır. Acı biber turşusu ve diğer turşular da zayıflamaya yardımcı olurlar. Ancak acı biber turşusunun bir diğer özelliği de vücut ısısını artırmasıdır.

Acı biber turşusu neden zayıflatır?

Vücut ısısının artması metabolizmanın daha hızlı çalışması anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle aşırıya kaçılmadığı sürece acı biber turşusunun zayıflamaya yardımcı olabileceği söylenebilir. Ancak acı yiyeceklerin iştah açıcı bir özelliğinin olduğunun da unutulmaması gerekmektedir. Ayrıca cin biberi, süs biberi, Meksika biberi gibi acı biberler de aynı etkileri gösterirler.

Biberiye Turşusu Yararları

Biberiye turşusu yararları bakımından diğer turşuların yararlarını gösterse de migren, incinme gibi ağrıların etkisini hafifletmesi yönünden öne çıkmaktadır. Biberiye turşusunun dışında biberiye bitkisinin faydaları ayrıca şunlardır:
 • Romatizma sorunların giderilmesine katkıda bulunur.
 • Kan dolaşımı kaynaklı hastalıkların hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Mide ve bağırsaklarda yaşanan sıkıntıların azalmasına yardım eder.
 • Karaciğer rahatsızlıklarında ve safra kesesi taşlarında olumlu etkileri bulunabilir.
 • Düşük tansiyonun yükseltilmesine yardım eder.

Kozalak Turşusu Faydaları

Kozalak turşusu faydaları özellikle şeker hastalığı üzerinde kendini gösteriyor. Çam kozalağından yapılan bu turşu ayrıca solunum yollarının rahatlatılmasına da yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemine güçlendirici katkıları olan kozalak turşusu psikolojik rahatlama sağlayarak kaygı ve stresin azaltılmasında önemli rol oynayabiliyor.

Pancar Turşusu Neye İyi Gelir Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Pancar turşusu bağışıklık mekanizmasını güçlendirip, vücudu kalp damar rahatsızlıklarına karşı korur. Kan basıncını dengeler. Pancar turşusunun faydaları diğer turşu çeşitleriyle benzerlik gösterir. Özellikle tercih edilen kırmızı pancar turşusu sindirimi rahatlatır, zihinsel sağlığa destek olur. Aşırı tüketiminden kaçınılırsa yararları zararlarından çok daha fazladır. Aşırı tüketildiğinde, ödem, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi tuzdan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabilir.


Probiyotik Turşunun Faydaları

Probiyotik turşunun faydaları özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde görülür. Probiyotik turşunun içinde bulunan bakteriler mide ve bağırsakların daha düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olur. Böyle daha güçlü bir bünyeye sahip olmak mümkündür. Probiyotik bakteriler yardımıyla oluşturulan bu turşular sindirim sorunu yaşayanlar için birebirdir.

Salatalık Turşusunun Faydaları

Salatalık turşusu en çok tüketilen ve en sevilen turşuların başında gelmektedir. Salatalık turşusu suyu ve salatalık turşusu birçok faydayı bünyesinde bulundurur. İşte Salatalık turşusunun yararları:
 • İçerisinde birçok antioksidan madde barındırır.
 • Sindirim mekanizmasına yardımcı olur.
 • Diyabette şeker dengesinin sağlanmasına yardım eder.
 • Tuz oranı düşükse tansiyonun düşürülmesine tuz oranı yüksekse tansiyonun yükseltilmesine yardım eder.
 • Doygunluk hissi verip metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardım eder.

Sarımsak Turşusunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Sarımsak turşusunun faydaları özellikle sarımsağın kendisinden gelmektedir. Turşu olarak tüketilen sarımsak diğer turşu türleri gibi faydaların yanında kendinden gelen birçok fayda da sağlar. Sarımsak turşusunun yararları şu şekilde listelenebilir:
 • Doğal antibiyotik görevi görür.
 • Grip gibi hastalıklarla mücadelede vücuda önemli derecede güç sağlar.
 • Kansere karşı önleyici etkiler gösterir.
 • Sindirimin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Kolesterol oranın azaltılmasında yardımcı rol oynar.

Sarımsak turşusunun zararları aşırı ve bilinçsiz tüketildiğinde ortaya çıkar. Sarımsak asidik bir yapıya sahip olduğundan turşu gibi asidik bir besin şekliyle birleşince daha fazla etki eder. Bu nedenle midesinde ülser ve yanma gibi sorunu olanlar dikkatli kullanmalıdır. Diğer yandan aşırı tuzlu sarımsak turşusu tüketmek tansiyonu yükseltip kalp ve damar sorunlarına neden olabilir. Bol su içerek tüketmekte yarar var.


Şeker Hastaları Turşu Yiyebilir mi?

Şeker hastaları turşu yiyebilir mi sorusuna verilebilecek en net cevap alanında uzman doktorlara bırakılmalıdır. Bunun yanında turşunun şeker dengeleyici bir etkisi olduğu da söylenmektedir. Diyabet ve şeker gibi sorunu olan hastaların doktor tavsiyesi olmadan çeşitli turşular tüketmesi sakıncalıdır. Turşu tüketiminde aşırıya gidilmediği sürece şeker hastalarına bir zararının olmayacağı söylenebilir. Ancak doktorunuzdan onay almadan kesinlikle tüketmeyin.

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Turşu suyunun faydaları ilk olarak sindirim sisteminde kendini gösterir. Mide bulantısı sorunu varsa turşu suyu anında bu bulantıyı giderir. Sindirimi rahatlatır kabızlığa iyi gelir. Turşu Suyu İçmenin Faydaları ve turşu suyu neye faydalıdır gibi sık sorulan sorulara verilebilecek cevaplar şunlardır:

Turşu Ve Turşu Suyu İshal Yapar mı?

Kabızlık sorununuz yoksa fazla tüketildiğinde turşu suyu ishale neden olabilir.

Turşu Suyu Gribe İyi Gelir mi?

İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sitemi güçleneceğinden grip ve nezle gibi hastalıkların etkilerinin azaltılmasına katkı sağlar.

Turşu Suyu Zayıflatır mı?

Turşu suyu zayıflamaya yardımcıdır, bunun en büyük nedeni metabolizmayı hızlandırıp sindirim sistemini çalıştırmasıdır.

 Uyarı: Bu sayfada yayınlanan yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Herhangi bir sağlık problemi yaşadığınızda, öncelikle mutlaka uzman hekimlere başvurunuz..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski