Coronavirüs belirtileri ve korunma yolları nelerdir?

Coronavirüs belirtileri ve korunma yolları nelerdir?

Son uyarıların ardından Corona virüsü belirtileri ve korunma yolları hususunda vatandaşların da araştırmaları devam ediyor. 10 Mart gecesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı Türkiye'de Corona virüsü tespit edildiği açıklaması sonrasında Corona virüsü korunma yolları ve belirtiler konusunda hassasiyet oluşmaya başladı. Peki, Corona virüsü belirtileri nasıl anlaşılır? İşte, Corona virüsü korunma yöntemleri için bilinmesi gerekenler ve görüldüğü zaman hemen bir uzmana görünülmesi gereken belirtiler

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ
Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Corona virüsü, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir.

Corona virüsünde henüz bilinen ve görülen belirtiler genel hatları ile şu şekildedir;

- Hafif veya şiddetli öksürük
- Yüksek ateş
- Nefes darlığı
- Zatürre
- Böbrek yetmezliği


Koronavirüsü aşısı yoktur. Ancak, geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Corona virüsü teşhisi nasıl konulmaktadır?
Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir test ile teşhis konulur. Bu test sayesinde virüsün genetik parmak izi belirlenir.

Koronovirüsüten korunma yolları neler?


-Hijyen kurallarına uyma
- Öksürme sırasında ağız ve burun tek kullanımlık bir mendil ile kapatılmalıdır. Mendil yok ise dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
- El yıkama (su, sabun, alkol içerikli el dezenfektanı ile)
- Temas etmeme, tokalaşmama
- Hasta olan kişilerin maske takması
- Hayvansal ürünler tüketilmeden önce iyice pişirilmelidir.
- Hasta olan kişiler mutlaka evde istirahat etmelidir
- Öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı şikayeti olan kişiler mutlaka bir hekime danışmalı ve seyahat geçmişi bilgilerini paylaşmalıdır.


Koronovirüsün bulaşma sıklığı nedir?
Koronovirüsü, birkaç farklı virüsün birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kolay yolla bulaşan bir hastalık değildir. Hastalığın bulaşması için birkaç virüse aynı anda maruz kalmak gerekmektedir.

Corona Virüsü nasıl önlenebilir?
Virüs alındıktan sonra hücre içine girmektedir. Kişi sağlıklı ise, beslenme ve uykusuna dikkat ediyor ise bu hastalığı vücut hafif geçirip atlatabilir. Seyahatten dönen kişiler ise mümkünse evden dışarı çıkmamaya gayret göstermeli, tuvaletlerini ayırmalı veya düzenli olarak dezenfekte etmelidir. Ayrıca, bu mevsimlerde düzenli olarak pencereyi açarak evleri havalandırmak gerekmektedir.

Corona virüsünde risk altında olan bireyler kimler?

Çinden gelen verilere göre;
- 0-9 yaş çocuklar için risk bulunmuyor
- İleriki yaşlarda ölüm oranı artmaktadır
- 40 yaşın altı için koronavirüsünden ölüm oranı gripten daha düşüktür
- 50 yaş üstü ve ek hastalığı olan (kalp-damar, şeker, akciğer, kanser hastalığı) olan kişilerin yakalanma riski daha yüksektir


Güncel verilere göre hastalığa yakalanan kişi sayısı 98 bin, bu virüsten dolayı hayatını kaybeden kişi sayısı ise 3 bin 300. 50 bin’in üzerinde hastalığa maruz kalan kişilerin %80’i ise hafif geçirmektedir.

Evcil hayvanlarda Corona virüsü vakası olabilir mi?

Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüsla (2019-nCoV) enfekte olması beklenmemektedir. Ancak evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman için ellerin su ve sabunla yıkanması gereklidir. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek diğer enfeksiyonlara karşı korunma sağlanacaktır.
Daha yeni Daha eski