Dünyanın en küçük 10 ülkesi..

Dünyanın en küçük 10 ülkesi

10. Nauru
Eskiden Pleasant Adası olarak bilinen, Nauru, Güney Pasifik'te bulunan bir ada ülkesi. Nauru yaklaşık 3000 yıl önce Mikronezya ve Polinezyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış. Geçmişte 12 kabileye ev sahipliği yapan Nauru'nun günümüzde resmi bayraklarındaki 12 köşeli yıldız bu kabileleri temsil ediyor. Nauru yaklaşık 9.945 kişilik bir nüfusa sahip.

9. Tuvalu
Tuvalu, Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi. Avustralya ve Hawaii'nin arasında bulunan Tuvalu'nun nüfusu 11.323. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru'dan sonra en küçük; Vatikan'dan sonra ise en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülke. Ayrıca, Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülke.

8. Montserrat Nüfusu: 6,000

7. Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha
Nüfusu: 4,000


6. Falkland Adaları
Güney Atlas Okyanusu'nda Patagonya'nın 480 km doğusunda bulunan takımadalardır. Yaklaşık 12 bin kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan takımada Doğu Falkland, Batı Falkland ve 776 küçük adadan oluşuyor. Antartinaaltı okyanusal ve tundra iklimlerinin buluştuğu yerde bulunan adalarda 700 metreye ulaşan dağ zincirleri var. Nüfusu: 3,000.

5. Niue

Büyük Okyanus'ta kısmen Yeni Zelanda'ya bağlı ada. Nüfusu: 1,500

4. Tokelau
Büyük Okyanus'ta Yeni Zelanda'ya bağımlı bir ada ülkesi… Birçok küçük Okyanusya ülkesi gibi mercan adalardan oluşuyor. Tokelau’da toplam üç otel bulunuyor. Nüfusu: 1,100

3. Vatikan
Vatikan, İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Dünyanın yüz ölçümü olarak en küçük ülkesi. Yerleşik nüfus 500 civarındadır. Ama Vatikan, turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500'ü buluyor.

2. Pitcairn Adaları
Pasifiklerin ortasında, medeniyetten uzak bir ada Pitcairn Adaları. Bu adada yaşayan yerel halk ise Pitkernler. Adada ortalama 50 kişi yaşıyor. Üstelik 14 güne kadar da vize istemiyor.

1. Sealand
İngiltere'nin doğu kıyısına 6 mil uzaklıkta olan Sealand, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının hava saldırısını önlemek için İngiltere tarafından 550 metrekarelik alana inşa edilen bir deniz kalesi. Nüfusu: 27
Daha yeni Daha eski