17 Nisan 2020 Cuma

Dornaz Alfa ilacı nedir? Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın heyecanlandıran açıklama..

Dornaz Alfa ilacı nedir? Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın heyecanlandıran açıklama..

Tüm Dünyada etkisini arttıran koronavirüste dikkat çekici gelişmeler de yaşanıyor. Virüsün görüldüğü çoğu ülke büyük bir seferberlik ilan edip koronavirüs ile mücadele kapsamında aşı ve ilaç çalışmalar yürütüyor. Prof. Dr. Ercüment Ovalı koronavirüs tedavisinde Twitter hesabından heyecanlandıran bir haberi duyurdu. Ovalı yaptığı açıklamada dornaz alfanın koronavirüs hastalarının tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini ifade etti.

Bu açıklama üzerine vatandaşlar koronavirüse çare olabileceği sanılan bu ilaç hakkında internette arama yapmaya başladı. Dornaz Alfa ilacı nedir? Dornaz Alfa koronavirüs tedavisinde mi kullanılacak? İşte bu soruların cevabını bulabileceğiniz yazımız..

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın Dornaz Alfa açıklaması
"1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim."

Ercüment Ovalı'nın o twetti


Dornaz Alfa nedir?
Dornase alfa DNA'yı seçici bir şekilde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I'in ( rhDNaz ) yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA'yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinant formudur, bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da alandırılır. Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.
previous post next article home