Sokağa Çıkma Yasağı Cezası ne kadar?

Koronvirüs Sokağa Çıkma Yasağı Cezası ne kadar? kaç lira?

İçişleri Bakanlığı: 10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ CEZASI NE KADAR?
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?
Büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak ilinde bulunan vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı 12 Nisan 24:00'a kadar devam edecek.

Corona virüsü salgını nedeniyle alınan tedbirlere yenileri eklendi. Tedbirler kapsamında daha önce 65 yaş ve üzeri için uygulanan sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi. Bundan böyle 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğanların da sokağa çıkmaları yasaklandı. Peki, sokağa çıkma yasağını ihlal etmenin cezası ne kadar, kaç TL? Sokağa çıkma yasağının ihlal edilmesiyle ilgili uygulanacak olan ceza ne kadar?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?
Öncelikle şunu belirtelim ki sokağa çıkma yasağını ihlal kabahatler kanunu kapsamında değerlendiriliyor. Kanunun ilgili maddesi gereğince sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 3,150 TL para cezası kesiliyor.

YASAĞI CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI
20 yaş ve altına getirilen sokağa çıkma yasağını Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sözlerle duyurdu:

Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak durumundayız. Yani '65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil' diye elimizde böyle bir garanti yok.
Daha yeni Daha eski