Burhan Kuzu kimdir? nereli? neden ve ne zaman vefat etti?

TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu kimdir? aslen nerelidir? ne zaman öldü? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler..
Burhan Kuzu

TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu kimdir? aslen nerelidir? ne zaman öldü? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler..


BURHAN KUZU KİMDİR?

Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955'te Kayseri Develi'de doğmuştur. Babasının adı Ali Rıza, annesinin adı Zahide'dir. Anayasa Hukukçusu ve Öğretim Üyesi Prof. Dr.; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını aynı fakültede tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak ders verdi.

1989'da doçent, 1998'de profesör oldu. Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırmalar yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Polis okullarında uzun süre derslere girdi.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yönetici olarak çalıştı. Hukuk, çevre bilimi ve bilinci hakkında eserleri, yazıları, araştırma ve makaleleri yayınlandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22 ve 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Her iki dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

24. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yeniden üstlendi. Halen AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği yapmaktadır. İyi düzeyde Fransızca bilen Kuzu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Burhan Kuzu 1 Kasım 2020 tarihinde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski