Gürsel Erol kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol kimdir? kim? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
Gürsel Erol

Gürsel Erol kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? özgeçmişi, biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'un hayatı hakkında merak edilenler..

GÜRSEL EROL NERELİ?

Gürsel Erol 1963 yılında Elazığ'da dünyaya gelmiştir. Siyasetle 1988 yılında üniversite eğitimi sırasında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de (SHP) Çankaya Gençlik Kolları'nda tanıştı. Hemen akabinde 1990 ve 1991 yıllarında Parti'nin Ankara İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini üstlendi.

1992 yılında SHP ilk Kurucu Gençlik Kolları Genel Başkanı seçildi ve yaklaşık 60 ilde Gençlik Kolları'nın örgütlenmesini gerçekleştirerek bu görevi de başarıyla tamamladı. 20 Kasım 1991 tarihinde kurulan SHP-DYP Hükümeti döneminde Elazığ İl Başkanı olarak atandı.

1995 yılı genel seçimlerinde Elazığ 1. Sıra Milletvekili adayı oldu. 1995-1997 yılları arasında Tuncelililer Vakfı Genel Başkanı olarak görev yaptı. 1995-2014 yılları arasında çeşitli Alevi ve Sivil Toplum Örgütleri'nde yöneticilik yaptı.

Gürsel Erol siyaset yaşamında bir çok ilklere imza atmıştır. SHP tarihinin en genç Gençlik Kolları Genel Başkanı SHP ve CHP'nin en genç İl Başkanı Ünvanı O döneme kadarki en genç milletvekili adayı Tuncelililer Vakfı en genç Genel Başkanı O döneme kadarki en genç Parti Kurultay Delegesi Profesyonel İş Hayatına da genç yaşlarda atılan Gürsel Erol, siyaset hayatında gösterdiği başarı grafiğini iş hayatına da yansıtmıştır.


Gürsel Erol TBMM'nin ilk milletvekillerinden Diyap Ağa'nın torunudur. Gürsel Erol'un annesinin dedesi oluyor. Diyap Ağa, 1852'de Çemişgezek'te dünyaya geldi. Kürt ve alevi bir ailenin çocuğu olan Diyap Ağa, Ferhatuşağı Aşireti'ndendi. Hemen hemen tüm Dersimli aşiretler gibi kökleri Orta Asya, Horasan'a dayanıyordu. 17. Yüzyılın sonlarında Dersim'e göç etmişlerdi. Meclis'in ilk milletvekili olan Diyap Ağa Türkiye Cumhuriyetine bağlılığı ve efsane konuşmaları ile biliniyor.

Gürsel Erol, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Elazığ CHP Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Gürsel Erol daha önce Tunceli milletvekiliydi.

Tarihi yapıların restorasyonları alanında faaliyet gösteren şirketi, tamamlamış olduğu işlerden bir çok defa Tarihi Kentler Birliği'nden "Yılın En Başarılı Restorasyonu Ödülü" nü almıştır. Turizm sektöründe ise ülkemizin farklı tatil beldelerindeki tesislerin ve tarihi yapıdaki butik otellerin işletmeciliğini sürdürmektedir.

Gürsel Erol, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, CHP tarafından Elazığ'dan aday gösterilmiş ve 28. Dönem CHP Elazığ Milletvekili olarak seçilmiştir.

Gürsel Erol kiminle evli?

Gürsel Erol bekardır ve iki çocuğu vardır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski