28 Mayıs 2020 Perşembe

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler..

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler..

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, 1956 İzmir doğumludur, aslen İzmir'lidir. Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini doğup büyüdüğü şehir İzmir’de tamamlamış ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku Yüksek Lisans, Texas San Antonio College’de Amerikan Anayasa Hukuku ile devam etmiş ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası Güvenlik Stratejileri ve Silahsızlanma konusu üzerine doktorasını tamamlamıştır.

Mesut Hakkı Caşın Türk Hava Kuvvetlerinin bir çok üssünde farklı görevlerde yer almıştır. 1988’de USAF’ın F-16 savaş uçakları projesindede görev alan Prof. Mesut Hakkı Caşın 1999 yılında ise, Türkiye Genel Kurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı Uluslararası Antlaşmalar Tetkik Subaylığı görevinden emekli olmuştur.

2002 yılında Rus İmparatorluk stratejisi kitabı Doçent, 2008’de ise Uluslararası Terörizm çalışması ile profesör olmuştur.

Günümüzde Özyeğin Üniversitesi, Harp Akademileri Komutanlığı, Hava Harp Okulu bünyesinde uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk disiplinlerinde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri veren Mesut Hakkı Caşın evlidir ve bu evliğinden üç evladı vardır.

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın ayrıca Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyelesidir.

Bugüne kadar Türkiye’de bir çok dergi ve gazetede politika yazarlığı yapan Hakkı Caşın İstanbul Barosu, Arı Harekatı, ABD Barosu, HASEN ve TÜDAV’da üyedir.

Avrupa Birliği Savunma ve Dış Politikası, Rus İmparatorluk Stratejisi, Uluslararası Terörizm ve Avrupa Birliği’nin Siyasal ve Ekonomik Temelleri, Modern Uluslararası Hukuk ve II. Dünya Savaşı Tarihi isimli kitapların yazarıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

previous post next article home