Prof. Dr. Mehmet Görmez kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Diyanet işleri eski başkanı ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Görmez Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
Mehmet Görmez


Diyanet işleri eski başkanı ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Görmez Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


MEHMET GÖRMEZ KİMDİR?

Mehmet Görmez, 1959 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. İlkokulu burada, ortaokul ve liseyi Gaziantep İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı.

1983'de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini sürdürürken, diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak önce Kırıkkale'de Kur'an kursu öğreticiliği, ardından Ankara'nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.

1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1988 senesinde bir yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın tahsis ettiği bursla Kahire Üniversitesi'nde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990 yılında "Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri" isimli tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994'de "Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu" adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1995'de Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

1995-1997 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Bunun yanında Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere'de bulundu. 1998'de yardımcı doçent, 1999'da doçent, 2006'da da profesör oldu. 2001-2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken 13 Ağustos 2003'den bu yana Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı. 1 Ağustos 2017'de Mehmet Görmez'in "emekliye ayrılma" talebini içeren dilekçesi başbakanlık tarafından kabul edildi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez şu anda İslami Düşünce Enstitüsü Başkanıdır..

Yayınlanmış birçok eseri bulunan Görmez, İlahiyatçı Hatice Kübra Görmez ile evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca Mehmet Görmez ileri düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski