son dakika ehliyet haberleri sürücü kursu sürücü kursları ehliyet haberleri
ANASAYFA TEKNOLOJİ FAYDALARI YAŞAM KADIN YEMEK ALIŞVERİŞ
EHLİYET RÜYA TABİRLERİ NEDİR? NEREDE? KİMDİR? REKLAM İLETİŞİM

5 Temmuz 2020 Pazar

Mahmut Ustaosmanoğlu Kimdir? nereli? sağlık durumu nasıl?

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? kaç yaşında? nereli?

Mahmut Efendi Hazretleri olarak anılan İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu yoğun bakıma alındı. Mahmut Ustaosmanoğlu Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? nerede yaşıyor? Mahmut Hocaefendinin sağlık durumu nasıl?

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hastaneye kaldırıldı. 91 yaşındaki Mahmut Hocaefendi geçen hafta yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı hastaneye kaldırılmıştı. Bu gelişmeden sonra İsmailağa cemaati üyeleri ve Hocaefendinin sevenleri internette kendisiyle ilgili bilgiler hakkında araştırma yapmaya başladı.

MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİNİN SAĞLIK DURUMU NASIL?
İsmailağa Cemaati'nin Lideri, Nakşibendi Tarikatı Şeyhi, Büyük İslam Alimi Mahmud Ustaosmanoğlu'nun sağlık durumuna ilişkin, torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu Hocaefendiden açıklama geldi.

Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu, Mahmud Efendi'nin yoğun bakıma alındığını söyledi. Twitter hesabından açıklama yapan Fatih Ustaosmanoğlu, "Mahmud efendi hz hastahane süreci devam etmektedir. Bu süre zarfında doktorların tavsiyesi üzerine yoğun bakıma alınarak tedavisine burada devam edilecektir. Siz ihvan ve muhibbanın duasına talipler. Selam ve hürmetle" ifadelerini kullandı.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?
Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 yılında Trabzon ili Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde dünyaya geldi. İlk dönemlerde çevre köylerdeki hocalardan eğitimler aldı. 10 yaşında iken, köyün imamlığını yapan babası Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım'ın hocalığı ile hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşık Kutlu Hoca'dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde Hoca Abdülvehhab Efendi'den Arapça okudu. Fıkıh, tefsir, hadis gibi dini bilgileri öğrenerek 16 yaşında icazet aldı.

HOCALARINDAN İCAZET ALARAK DERSLER VERMEYE BAŞLADI
Hocalarından icazet aldıktan sonra köyünde ders vermeye başladı. Erken yaşta, daha askerlik çağına gelmeden talebelerine kendisi icazet verdi. 1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. 16 yaşında teyzesinin kızı Zehra ile evlendi. Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu bulunuyor. 1952 yılının sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar ile tanıştı.

İSLAMA ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ VERİLDİ
Ahıskalı Ali Haydar Efendi Hazretleri tarafından İsmailağa Camii'ne imam tayin edilmek için davet edildi. 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu. Halen İstanbul Beykoz Çavuşbaşı'nda yaşayan Ustaosmanoğlu, 2010 yılında İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu"ndan sonra kendisine "İslam'a Üstün Hizmet" ödülü verildi. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

previous post next article home